دروپال به عنوان يک سيستم مديريت محتواي قدرتمند، انعطاف پذير و با هزاران ماژول يا افزونه‌اي که دارد، امروزه ميزبان سايت‌هاي متعددي است. برخي اعتقاد دارند که سايت بايد از ريشه نوشته شود. اما اين مطلب به طور کلي درست نيست. سايتي که از ريشه توسط يک يا چند نفر طراحي و پياده‌سازي شود، اگر بخواهد به توانمندي سيستم مديريت محتواي دروپال بشود، قطعاً بيش از 50 ميليون تومان هزينه را دربرخواهد داشت. امنيت، انعطاف و هزاران برنامه نويس که ماژول‌ها و هسته دروپال را بررسي و اشکالات را در سايت پشتيبان اين سيستم مديريت محتوا مطرح مي کنند باعث مي‌شود هسته و ماژول‌هاي اين CMS ارتقا يافته و بهترين و پرکاربردترين حالت را به خود بگيرند و نيز مشکلات امنيتي هم در صورت وجود به سرعت مرتفع گردد.

به هر حال بسیاری از طراحان سايت مايلند از سيستم‌هاي مديريت محتوا براي ايجاد سايت براي مشتريان خود استفاده کرده و بنا به درخواست مشتريان آن را خصوصي سازي و اصلاح نمايند. اما عده قابل توجهی از تازه کاران، که کارشان تنها نصب اين سيستم بر روي هاست و افزودن چند ماژول و ايجاد يک قالب است، نمي‌دانند که دروپال چه عملياتي بر روي داده‌هاي آنها انجام مي‌دهند. اين دسته از طراحان سايت که شايد بتوان آنها را از تعرفه ناچيز طراحي سايت شناسايي نمود، تنها زماني مي‌توانند مفيد باشند و کار درخواستي شما را انجام دهند که ماژولي براي آن کار وجود داشته باشد. اما به محض برخورد با درخواستي که ماژولي براي آن ايجاد نشده است، مانند درگاه های بانکی خاص یا خروجی های خاص برای مشتریان, کميتشان لنگ زده و يا ادعا مي‌کنند که دروپال اين قابليت را ندارد و يا تلفن را برداشته و به دوستان طراح سايت حرفه‌اي خود زنگ مي‌زنند!

خوب چه بايد کرد؟ يک طراح سايت دروپالي چگونه مي‌تواند ماژول خود را بنويسد؟

اين سئوالي است که من را واداشت، آنچه از دروپال مي‌دانم و نتيجه تحليل من از هسته و ماژول‌هاي دروپال است، را به مرور در اين کتاب الکترونيکي جمع‌آوري کنم. به علت مشغله شغلي و تحصيلي ممکن است تدوين اين کتاب به طول بيانجامد. بنابراين بدون درنظر گرفتن فهرست و طرح اوليه، ابتدا به سراغ مطالبي خواهم رفت که کاربرد بيشتري براي يک حرفه‌اي دروپال داشته باشد. ان شاءالله به مرور مطالب جديد لابلاي مطالب قديمي جاي گرفته و طرح اين کتاب کاملتر خواهد شد.

از تمامي همکاران طراح سايت و وب‌گردان تقاضا دارم که اگر مي‌خواهيد از مطالب اين سايت در سايت‌ها يا وبلاگ‌هاي ديگر استفاده کنيد، لطفاً منبع محتواي خود را نيز در انتهاي مطالب ذکر نماييد. در غير اين صورت همين پايين آدرس سايت‌هاي خاطي براي کم شدن اعتبار آنها در نزد بازديدکنندگان اين صفحه درج خواهد شد.

در صورتي که حرفه‌اي‌هاي دروپال بخواهند مي‌توانند با ارسال مطالب جديد در تکميل اين کتاب ما را کمک نمايند. مطالب آنان حتماً به اسم و آدرس سايت خودشان در اين کتاب درج خواهد شد.

تعداد امتیازدهندگان: 13523
مسیر کوتاه: rangine.ir/node/1075