آدرس سایت: 

http://www.soim.ir

موضوع سايت: 
اطلاع‌رساني، پژوهشي و علمي
طراح سايت: 
خريد دامنه: 
خير
خريد هاست: 
خير
محل هاست: 
آمريکا
سيستم مديريت محتوا: 
drupal
امکانات مديريتي: 

بيش از 20 نوع محتوا

مديريت کاربران

مديريت منوها

مديريت بلوک‌ها

...

امکانات بازديدکنندگان: 

آمارگير سايت

مطالب پربازديد

صفحه تماس با ما

عضويت در سايت

ارسال يادداشت پس از عضويت

ارسال نظر درباره مطالب سايت

...

روند طراحي سايت: درباره اين سايت بايد بگم من به عنوان طراح قالب و راه‌انداز اين سايت مدت زيادي است که با سيستم مديريت محتواي دروپال کار مي‌کنم و سايت‌هاي فراواني براي دوستان و مشتريان طراحي کردم. نمونه‌هايي از سايت‌هايي که من طراحي نموده‌ام را مي‌توانيد در اينجا مشاهده نماييد.
اگر خواننده اين سطور از سايت و طراحي سايت اطلاعاتي داشته باشد بايد بگويم اين سايت با سيستم مديريت محتواي دروپال (Drupal) نسخه 6 طراحي و راه‌اندازي شده است. اين سيستم مديريت محتوا با زبان طراحي وب php نوشته شده است. براي راه‌اندازي اين سايت ابتدا طرح اوليه گرافيکي سايت به رؤيت اعضاي هيئت مديره انجمن مديريت اسلامي رسيد و پس از اظهار نظر و پيشنهادات ايشان اين طرح گرافيکي تبديل به html  و سپس تبديل به قالبي براي دروپال شد. تبديل يک تصوير به قالب html حداقل نياز به دانش و تجربه در زبان html و css دارد. در اين سايت از تکنولوژي Javascript و JQuery نيز فراوان استفاده شده است. به عنوان مثال:
- جايگاه بلوک‌ها، جايگاه متن اصلي، جايگاه سرصفحه و پاورقي سايت با علائم و تگ‌هاي html برنامه ريزي مي‌شوند.
- اندازه فونت، سه ستونه بودن سايت، گرافيک سايت و رنگ و لعاب قالب سايت و خيلي چيزهاي ديگر با css طراحي مي‌شود.
- نمايش تاريخ و ساعت در بالاي سايت با تکنولوژي javascript پياده شده است.
- تغيير اندازه و نوع قلم متن اصلي سايت، اسلايدشو سايت و منوهاي کشويي و ... با تکنولوژي JQuery پياده شده است.

تمام اين مثال‌ها و تنظيمات بسيار دقيق ديگر در طرح سايت تنها مي‌شود طراحي قالب سايت. بعد نوبت مي‌رسد به پياده سازي سيستم دروپال در يک سرور يا هاست.
معمولاً خودم براي سايت‌هايي که طراحي مي‌کنم هاست کرايه مي‌کنم. چون سيستم دروپال تا اندازه‌اي نياز به سخت‌افزار و نرم‌افزار قوي‌تري در طرف هاست دارد. اما چون انجمن مديريت اسلامي از قبل يک سرور را کرايه کرده بود ناگزير سايت جديد انجمن را بر روي آن سرور ارسال کردم. اين سرور در ابتدا اشکالات و به قول ما error هاي زيادي داد همچون کمبود حافظه رم و ... و من مجبور شدم با نوشتن کدهايي اين ارورها را مرتفع کنم.

پس از راه‌اندازي سيستم دروپال به مدت چند هفته به مرور اشکالات css در صفحه‌هاي مختلف سايت برطرف شد. سپس ترفندهايي براي معرفي سايت به موتورهاي جستجو به کار گرفته شد از قبيل درج موضوع مطالب سايت در تگ meta‌به عنوان KeyWord. يعني پس از اين موتورهاي جستجو کليدواژه‌ها و برچسب‌هايي را که براي هر محتوا هنگام ايجاد مشخص مي‌شود شناسايي مي‌کند. نيز از فايل robot.txt در سايت بهره گرفته شد.

سپس بر اساس نيازهاي انجمن افزونه‌هاي مورد نياز به سيستم دروپال افزوده شد و در هنگام نياز تغيير کد بر روي آنها انجام شد. افزونه‌هايي همچون گرداننده فيلدهاي محتوا، ديد(Views)، آمارگير سايت، الگوساز تصوير، مترجم سايت، وب فرم، منوي کشويي زيبا، نقشه سايت، اسلايدشو، ويرايشگر پيشرفته، پرسش امنيتي، منوي مديريت، گزارش ورودي‌ها به سيستم و .... در مجموع بيش از 80 افزونه در اين سايت فعال مي‌باشند.

در اين سايت 22 نوع محتوا وجود دارد که باعث مي شود هر محتوايي با فيلدها و ويژگي‌هاي خاص خودش در سايت درج شود و قابل برنامه ريزي و جستجو بوده و نيز امکان اعطاي مجوز به افراد براي توليد محتواهاي مختلف در سايت وجود داشته باشد. کاربر مهمان اثر اين انواع مختلف محتوا را در صفحات نمايش دهنده محتوا که در منوي اصلي سايت ذيل فعاليت‌هاي انجمن و معرفي منابع مديريتي و اخبار مشاهده مي‌کند.

پس از انجام فعاليت‌هاي فوق سايت براي بازديد عموم به آدرس soim.ir‌ منتقل شد. از آنجا که سيستم سايت قبلي انجمن ضعف امنيتي داشت و بارها مورد هک قرار گرفته بود، اقدامات امنيتي لازم از جمله سئوال امنيتي به هنگام ثبت نام و ورود به سايت افزوده شد و نياز به تأييد کاربران در هنگام ثبت‌نام براي مدير سايت فعال گرديد. همچنين ip سرورهاي مهاجم به مرور به ليست سياه سايت افزوده شد تا ديگر با ipهاي خود نتوانند به سايت حمله انجام دهند.

ديگر چيزي کم نيست! فقط مي ماند محتوا که بر عهده اعضاي انجمن است. کابران عضو سايت و اعضاي انجمن مي‌توانند براي خود يادداشت در سايت درج کنند که پس از تأييد مدير محتوا در سايت يا در صفحه اول درج خواهد شد.

اين سايت با اعمالي که در بالا به برخي از آنها اشاره شد در مدت حدود 1 ماه و با بيش از 100 ساعت تلاش طراحي و اجرا گرديد و در اين مدت بيش از 3000 بار صفحات مختلف سايت مشاهده شد.

از بازديدکنندگان محترم آن سايت خواهشمندم نظرات، پيشنهادات و انتقادات خود درباره مسائل فني سايت را از طريق فرم تماس با ما، به پشتيبان فني سايت انتقال دهند.

هادي ملائي

تعداد امتیازدهندگان: 2211
مسیر کوتاه: rangine.ir/node/334