رنگینه

طراحی سایت, آموزش و خدمات فناوری اطلاعات


ايتنا

محتوای تغذیه ايتنا - آخرين عناوين  :: نسخه کامل
تهيه شده توسط سايت خبری فناوری اطلاعات (ايتنا)
بروزرسانی شده: 6 ساعت 47 دقیقه قبل

آیا سیاهچاله‌ها واقعاً سیاه هستند؟

28 خرداد 1398 - 9:59ب.ظ28
فیزیکدان و کیهان‌شناس مشهور و فقید، استفن هاوکینگ برای نخستین‌بار عنوان کرده بود که سیاهچاله‌ها کاملاً سیاه نیستند؛ بلکه هاله‌ای ضعیف از ذرات را منتشر می‌کنند که این نظریه امروزه به «تابش هاوکینگ» مشهور است.   سنجش دمای سیاهچاله‌ها، کاری غیرممکن به‌نظر می‌رسد؛ ولی به گزارش ایتنا و به نقل از Science News، دانشمندان به‌تازگی توانسته‌اند دمای یک سیاهچاله صوتی را که در آزمایشگاه پدید آورده‌اند، بسنجند. البته این سیاهچاله به‌جای بلعیدن نور، صدا را به خود جذب می‌کند.   اگر نتایج باشند، پیش‌بینی استفن هاوکینگ تأیید خواهد شد. او حقیقت شگفت‌انگیزی درباره سیاهچاله‌ها بیان کرده بود و گفته بود سیاهچاله‌ها کاملاً سیاه نیستند؛ بلکه جریان نسبتاً کوچکی از ذرات را از خود بیرون می‌دهند و دمای آنها به میزان پرجرم بودن سیاهچاله بستگی دارد. البته تابش هاوکینگ آنقدر ضعیف است که نمی‌توان در مورد سیاهچاله‌های واقعی، آن را مشاهده کرد. به گزارش ایتنا، فیزیکدانان توانسته‌اند اثراتی از چنین تابشی از نسخه‌های مشابهی از سیاهچاله‌ها که در آزمایشگاه پدید آورده‌اند، مشاهده کنند. در مطالعه‌ای جدید که هفته گذشته در نشریه علمی نیچر منتشر شد، دمای سیاهچاله آوایی، با نظریه هاوکینگ همخوانی داشت.   تابش هاوکینگ نتیجه‌ای از جفت‌ذرات کوانتومی است که به‌طور پیوسته در همه جا سربرمی‌آورند؛ حتی در فضای تهی. معمولاً این ذرات در پی هم هستند و به‌سرعت یکدیگر را نابود می‌کنند. ولی اگر در لبه سیاهچاله، یک ذره پایین بیفتد، دیگری می‌تواند فرار کند که همین امر منجر به تابش هاوکینگ می‌گردد. در سیاهچاله‌های آوایی نیز موقعیت مشابهی رخ می‌دهد: جفت‌هایی از امواج صوتی که فونون (phonon) نامیده می‌شوند، پدیدار می‌گردند که یکی از آنها فرومی‌افتد و دیگری می‌گریزد.   دانشمندان با اندازه‌گیری فونون‌هایی که فرار می‌کنند و فونون‌هایی که می‌افتند، توانستند دمای حاصل را ۰٫۳۵ میلیاردم کلوین برآورد کنند.   گفتنی است نتایج این آزمایش همچنین تأیید کردند که پیش‌بینی هاوکینگ پیرامون تابش، سرشتی گرمایی دارد؛ بدین‌معنی که انرژی‌های ذرات توزیعی همچون توزیع درخشش ساطع‌شده از یک شیء گرم دارد؛ همچون نور سرخ حاصل از یک اجاق گاز گرم.

افزودن ویژگی‌های جدید به تلویزیون اپل

28 خرداد 1398 - 9:50ب.ظ28
شرکت آمریکایی اپل به تازگی اعلام کرده است که قصد دارد قابلیت تصویر در تصویر (Picture-in-Picture) را به پلتفرم تلویزیون‌های هوشمند خود اضافه کند تا کاربران بتوانند همزمان با تماشای یک فیلم یا سریال، به سایر کارهای موردنیاز خود همچون مکالمه، چت، برقراری تماس، کار با اپلیکیشن‌های مختلف در کنار تماشای یک شبکه دیگر تلویزیونی نیز بپردازند. به گزارش ایتنا از ایسنا، این خبر که امروز در سایت خبری 9to5Mac مربوط به محصولات اپل منتشر شده است، به کاربران و علاقمندان به تلویزیون‌های اپل نوید می‌دهد که با بهره گیری از این قابلیت جدید، بتوانند از مجموعه‌ای از کار و فعالیت‌های مختلف استفاده کنند. این قابلیت جدید و کاربردی در بسیاری از اپلیکیشن‌های محبوب و پرطرفدار وجود دارد که به کاربران اجازه می‌دهد از چندین محتوا و پلتفرم به صورت هم زمان استفاده کنند. بدین ترتیب کاربران قادر خواهند بود چند برنامه تلویزیونی را به صورت هم زمان تماشا کنند.

اینستاگرام به فکر تامین امنیت شماست!

28 خرداد 1398 - 9:30ب.ظ28
براساس اطلاعات جدیدی که منتشر شده اینستاگرام در حال آزمایش ویژگی‌های جدیدی است که امنیت صفحه کاربران خود را پس از هک شدن افزایش می‌دهد. در پی این ویژگی‌های جدید که قرار است اضافه شود، احراز هویت کاربران  به منظور تأمین امنیت صفحه آنها پیچییده‌تر می‌شود. به گزارش ایتنا از فارس، این آزمایش که در واقع تست یک سری مراحل به جهت بازیابی حساب کاربری درون برنامه‌ای است برای کاربران از این جهت که بازپس‌گیری حساب را راحت‌تر می‌کند، منفعت دارد. اما همین روند هک حساب‌های کاربری را برای هکرها سخت‌تر از قبل می‌کند. تمام این اقدمات به منظور حفظ امنیت صفحه و بسته شدن دست هکرها صورت می‌گیرد؛ در این پروسه جدید اطلاعات تماس با شخص از داخل خود اپ دریافت می‌شود و کد 6 رقمی به آدرس ثانویه‌ای که وی قبلا تأیید کرده ارسال می‌شود؛ این روش دسترسی مجددهکرها به حساب کاربری از طریق ایمیل را محدود می‌کند. در چند ماه اخیر شکایات زیادی مبنی بر هک حساب‌های کاربری گزارش شده و برهمین اساس افزایش امنیت اکانت‌های اینستاگرام ضروری است.

طراحی خلاقانه در پرچمدار جدید سامسونگ

28 خرداد 1398 - 9:10ب.ظ28
حق امتیاز اختراع موبایلی متعلق به سامسونگ منتشر شده که در ۴ جهت خمیده است. همچنین دوربین و تمام حسگرها زیر نمایشگر تعبیه شده اند. کارشناسان معتقدند این حق امتیاز به «گلکسی اس ۱۱»تعلق دارد. درهمین راستا به تازگی حق امتیاز اختراع موبایلی با نمایشگری خمیده در ۴ جهت به تازگی منتشر شده است. این حق امتیاز در سپتامبر ۲۰۱۸ میلادی ثبت اما در ۶ ژوئن ۲۰۱۹ منتشر شده است. در همین راستا بسیاری از کارشناسان معتقدند این طرح احتمالاً مربوط به سامسونگ «گلکسی اس ۱۱» است. به گزارش ایتنا از مهر، سامسونگ پیش از این دو موبایل با نمایشگرهایی که در دو گوشه خمیده هستند را عرضه کرده است اما این بار نمایشگر دستگاه در هر ۴ جهت خمیده است. البته موبایل Honor Magic که در سال ۲۰۱۶ میلادی عرضه شد نیز نمایشگری با خمیدگی در تمام جهات داشت. اما طراحی آن به طور کامل شبیه حق امتیاز سامسونگ نبود. مهم‌ترین وجه تمایز میان دو طراحی به اندازه لبه‌های نمایشگر مربوط است. طرح سامسونگ بر خلاف Honor Magic لبه‌ای بسیار نازک دارد و تمام صفحه را می‌پوشاند.   نکته متمایز دیگر آنکه سامسونگ حسگرها و دوربین سلفی را زیر نمایشگر مخفی کرده است. از آنجا که نمایشگر خمیده است بنابراین دوربین به طور زاویه دار زیر نمایشگر قرار داده شده تا تصویر به طور مخدوش ثبت نشود. علاوه بر آن نشانی از اسکنر اثر انگشت در پشت دستگاه یا کنار نمایشگر دیده نمی‌شود. در تصاویر مربوط به این حق امتیاز به نظر می‌رسد دستگاه ۲ دوربین پشتی و یک دکمه در بخش کناری خود دارد.

مشاغل و کارهای آینده به صورت دورکاری انجام خواهد شد

28 خرداد 1398 - 8:59ب.ظ28
امروزه در همه شرکت‌ها صحبت از دورکاری است. بسیاری از شرکت‌های به روز دنیا تلاش می‌کنند که بعضی از کارمندان خود را به صورت دورکاری استخدام کنند. این کار چند مزیت مهم دارد. بهره‌وری و خلاقیت کارمندان بیشتر می‌شود. بسیاری از هزینه‌ها مانند آب، برق و... جلوگیری به عمل می‌آید. شرکت‌ها می‌توانند کارمندان دلخواه خود را که در سراسر دنیا زندگی می‌کنند، استخدام نمایند. دورکاری از خیلی جهات به کار حضوری ترجیح داده می‌شود.     به گزارش ایتنا و به نقل از ونچربیت، در حال حاضر به هر شرکت و کسب وکاری که نگاه کنید، دارای مشاغل دورکاری است. مشاغل زیادی در مراکز مختلف از جمله کافی‌شاپ‌ها، رستوران‌ها، ایستگاه مترو و... وجود دارد که کار خود را در منزل انجام می‌دهند. از طرف خود کارمندان هم دورکاری را ترجیح می‌دهند. طبق نظرسنجی‌ها، کارمندان ترجیح می‌دهند که در حد امکان مشاغل و وظایف خود را به صورت دورکاری انجام دهند.   همه چیز برای تبدیل مشاغل حضوری به دورکاری آماده است. فناوری لازم نیز وجود دارد و به مرور بهتر هم می‌شود. تصمیم شرکت‌ها نشان می‌دهد که کارهای آینده بیشتر به صورت دورکاری انجام خواهد شد. اجبار کارکنان به حضور در یک مکان خاص می‌تواند بر عملکرد آنها تاثیر بگذارد. البته برخی از مشاغل نیاز به حضور فرد در محل کار دارد.   زمانی خواهد آمد که شرکت‌های بزرگ مانند فیس‌بوک از اساس بر پایه دورکاری ساخته خواهد شد و کارکنان آن در منزل‌ها و هرجا که بخواهند کار خواهند کرد اما سوال این است که چقدر طول می‌کشد تا آن دوران فرا برسد؟ درچه سالی این اتفاق خواهد افتاد؟ بعضی از تحلیلگران بر این باور هستند که در سال‌های 2100 تا 3000 بیشتر مردم به صورت دورکاری فعالیت خواهند کرد.   با فرا رسیدن دوران دورکاری مسلما بسیاری از تنش‌های کاری کم خواهد شد و درآمد و بهره‌وری سازمان‌ها افزایش خواهد یافت. کافی است شرکت‌ها تصمیم خود را برای فعالیت دورکاری بگیرند و آرامش را برای خود به ارمغان بیاورند.  

از ویروس‌های تلویزیون‌های هوشمند غافل نشوید

28 خرداد 1398 - 8:56ب.ظ28
سامسونگ به تازگی به کاربران تلویزیون‌های هوشمند خود توصیه کرده است که به منظور جلوگیری از هک شدن و نفوذ بدافزار و ویروس‌های رایانه‌ای، تلویزیون‌های خود را چند وقت یک‌بار آپدیت و اسکن کنند. به گزارش ایتنا از ایسنا، با توجه به افزایش روزافزون نفوذ هکرها و مجرمان سایبری به وسایل الکترونیکی همچون رایانه و گوشی‌های هوشمند، بسیاری از کارشناسان فعال در حوزه امنیت سایبری بر این باورند که تلویزیون‌های هوشمند نیز در معرض هک و نفوذ هکرها قرار دارند. این مساله نشان می‌دهد که تلویزیون‌های هوشمند نیز در برابر نفوذ هکرها و بدافزارهای رایانه‌ای آسیب پذیری بالایی دارند و کاربران به منظور محافظت از تلویزیون‌های هوشمند خود باید نهایت تلاش خود را بکنند تا هکرها به حریم خصوصی آنها دسترسی و نفوذ پیدا نکنند. البته تلویزیون‌های هوشمند یک تفاوت بسیار فاحش با سایر دستگاه‌های الکترونیکی دارند و آن نیز عدم ذخیره‌سازی اطلاعات شخصی و حریم خصوصی در آنهاست که موجب می‌شود در مقایسه با سایر وسایل الکترونیکی از امنیت سایبری بیشتری برخوردار باشد اما این امر باعث نمی‌شود که کاربران اقدام به ویروس کشی تلویزیون هوشمند خود نکنند. حالا شرکت سامسونگ به تازگی به کاربران تلویزیون‌های هوشمند خود توصیه کرده است که هر از گاهی تلویزیون خود را برای مقابله با نفوذ هکرها، انتشار بدافزارها و ویروس‌های رایانه‌ای آپدیت و اسکن کنند. کارشناسان و تحلیلگران فعال در حوزه امنیت سایبری نیز به تازگی دریافته و خطاب به کاربران اعلام کرده‌اند که تلویزیون‌های هوشمند هر دو هفته یک‌بار باید آپدیت و اسکن کنند.

روند رو به رشد فروش گوشی‌های هوشمند در برزیل

28 خرداد 1398 - 1:02ب.ظ28
به گزارش ایتنا از ایسنا، در سال‌های اخیر که بازارهای جهانی فروش گوشی‌های هوشمند با رکود بی سابقه‌ای روبرو شده‌اند، میزان فروش گوشی‌های هوشمند توسعه داده شده توسط غول‌های تکنولوژی آسیایی، اروپایی و آمریکایی نیز به شدت کاهش یافته است. در این میان به نظر می‌رسد که درآمدهای حاصل از فروش موبایل در بازار برزیل برخلاف برخی دیگر از کشورها از رشد و افزایش قابل قبول و چشمگیری برخوردار شده است. بر اساس گزارش‌های منتشر شده از سوی مؤسسه ردیابی موبایل در برزیل به نقل از زد دی نت، میزان درآمد حاصل از فروش گوشی‌های هوشمند در این کشور واقع در آمریکای لاتین در نخستین فصل از سال جاری میلادی با ۸ درصد رشد و افزایش نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۱۸، به ۳.۵ میلیون دلار رسیده است. این در حالی است که در همین بازه زمانی ۱۰.۷ میلیون دستگاه گوشی در برزیل به فروش رفته است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته با یک کاهش شش درصدی در سال ۲۰۱۸ میلادی مواجه شده است. البته این در حالی است که تحلیلگران پیش تر یک کاهش ۱۱ درصدی را برای بازار فروش موبایل در برزیل پیش‌بینی کرده بودند. آنها علت عملکرد بهتر بازار فروش گوشی‌های هوشمند برزیل نسبت به پیش‌بینی‌های خود را عرضه و ارائه گوشی‌های هوشمند میان رده با قیمت نسبتاً مناسب و قابل قبول عنوان کردند.

موبایل‌های آینده دست سارقین را می‌خوانند!

28 خرداد 1398 - 11:43ق.ظ28
شرکت اریکسون حق امتیاز اختراع فناوری را ثبت کرده که به موبایل‌های آینده کمک می‌کند در برابر جیب برها از خود محافظت کنند. به گزارش ایتنا از مهر، طبق اطلاعات موجود، با نصب چنین فناوری در دستگاه های موبایل اگر فردی غیر از مالک سعی کند دستگاه را بردارد، با ردیابی ضربان قلب شناسایی می‌شود. همچنین در صورت ردیابی کاربر غیر مجاز، موبایل در حالت lo-friction قرار می‌گیرد و لغزنده می‌شود. در نتیجه سارق به سختی می‌تواند آن را بردارد. این شرکت سوئدی در حق امتیاز این اختراع خود توضیح داده است: در این حالت کاربر غیر مجاز به سختی می‌تواند موبایل را در دستانش کنترل کند. جالب آنکه همین فناوری به نام «اصطکاک تطبیقی» ( adaptive friction‌) از افتادن موبایل‌های گرانقیمت و خرد شدن نمایشگرهای آنها نیز جلوگیری می‌کند. اریکسون در این باره می‌گوید: افزایش میزان اصطکاک و حساسیت در حالت سبب می‌شود کاربر راحت‌تر دستگاه را کنترل کند و در نتیجه از افتادن آن جلوگیری می‌شود.   این شرکت امیدوار است در آینده موبایل ها بتوانند مکان خود را ردیابی کنند. به عنوان مثال دستگاه به طور خودکار متوجه شود در دستان کاربر قرار دارد یا در جیب او و در نتیجه سطح اصطکاک را با توجه این اطلاعات هماهنگ کند. اریکسون در حق امتیاز اختراع خود ذکر کرده با توجه به نازک تر و کوچکتر شدن موبایل ها تصمیم به توسعه این فناوری گرفته است. برای استفاده از این فناوری احتمالاً حسگرهای مختلفی در دستگاه نصب شود از جمله حسگرهای بیومتریک، اثر انگشت و شناسایی بصری فرد. علاوه بر آن حسگرهای نور و سرعت سنج مکان دستگاه را ردیابی می‌کنند. هنوز مشخص نیست این فناوری چه زمان ارائه می‌شود اما حق امتیاز اختراع مذکور فوریه سال جاری ذکر شده است.

خسارت‌های میلیاردی تحریم هواوی

28 خرداد 1398 - 10:44ق.ظ28
هم اکنون بیش از یک سال است که از آغاز جنگ تجاری میان چین و ایالات متحده آمریکا می‌گذرد و این طور که از اخبار منتشر شده به نظر می‌رسد آتش اختلافات و تنش‌های سیاسی و تجاری این دو کشور خیال خاموشی ندارد. به عقیده کارشناسان و تحلیلگران، اعمال تحریم و محدودیت‌های جدید از سوی کاخ سفید علیه هواوی می‌تواند تبعات منفی و ابعاد گسترده‌ای داشته باشد که هم در کوتاه مدت و هم در بلندمدت، در میزان درآمدزایی و سودآوری این غول تکنولوژی چینی تأثیرگذار خواهد بود. به گزارش ایتنا از ایسنا، به تازگی رن ژنگ فی، مؤسس و مدیر ارشد اجرایی هواوی برآورد و اعلام کرده است که درآمدزایی این شرکت تحت تأثیر مسائل و شرایط کنونی به شدت تأثیر خواهد پذیرفت و این امر موجب می‌شود که هواوی متحمل میلیون‌ها و میلیاردها دلار ضرر و زیان شود. وی در ادامه سخنانش خاطرنشان کرد که انتظار می‌رود درآمدهای هواوی در بازارهای جهانی از ۱۲۵ میلیارد دلار پیش بینی شده به ۱۰۰ میلیارد دلار در سال جاری میلادی برسد. این اظهارات در حالی منتشر شده است که بعد از اعمال تحریم‌های آمریکا علیه هواوی، مقامات این شرکت اعلام کرده بودند که این محدودیت‌های جدید هیچ گونه خللی برای بزرگترین غول تکنولوژی چین ایجاد نخواهد کرد و این شرکت قادر خواهد بود به حیات خود ادامه دهد و همچنان با شرکت‌ها و کشورهای مختلف فعالیت و همکاری داشته باشد. این شرکت حتی بعد از لغو لایسنس اندروید نیز از تلاش برای ارائه و انتشار یک سیستم عامل اختصاصی خبر داد تا از وابستگی به سیستم عامل‌های توسعه داده شده توسط شرکت‌های آمریکایی نظیر گوگل خود را برهاند. اما حالا مؤسس و مدیرعامل هواوی اعتراف کرده است که تأثیرات و تبعات منفی تحریم‌های آمریکا بسیار وسیع‌تر از حد تصور آنها بوده است به گونه‌ای که این شرکت دیگر قادر نیست به هیچکدام از فعالیت‌های خود ادامه دهد. روز گذشته بود که منابع خبری برآورد و اعلام کردند که میزان فروش و صادرات گوشی‌های هوشمند این برند چینی در سال جاری میلادی با یک کاهش ۴۰ تا ۶۰ درصدی مواجه خواهد شد. تقریباً یک ماه پیش بود که دولت ترامپ فهرست جدیدی از شرکت‌های ممنوعه برای تجارت و ایالات متحده را اعلام و منتشر کرد که در آن نام شرکت چینی هوآوی به عنوان بزرگ‌ترین توسعه دهنده تجهیزات مخابراتی و عرضه‌کننده گوشی‌های هوشمند در جهان نیز به چشم می‌خورد. کارشناسان قبلاً نیز برآورد کرده بودند که محدودیت‌های جدیدی که آمریکا برای هواوی وضع و اعمال کرده است، بدون شک تأثیرات منفی و تبعات گسترده‌ای را در پی خواهد داشت و این بدان معناست که دیگر قادر نخواهد بود هرگونه سرویس اختصاصی ارائه شده توسط گوگل را استفاده کند و استفاده از سیستم عامل اندروید توسط هواوی تنها محدود به لایسنس‌های متن باز و AOSP خواهد بود. لغو لایسنس اندروید برای برند هواوی، به معنای عدم انتشار نسخه‌های جدید آپدیت اندروید نظیر به‌روزرسانی‌های نرم افزاری و امنیتی که هر از گاهی منتشر شده و به منظور جلوگیری از آسیب پذیری‌های امنیتی و برطرف شدن مشکلات کوچک و بزرگی که کاربران با آنها مواجه می‌شوند، همچنین عدم دسترسی کاربران به تمام سرویس‌های ارائه شده از سوی گوگل نظیر فروشگاه اینترنتی گوگل پلی استور و دانلود اپلیکیشن‌های موردنظر از آن خواهد بود. بعد از آن شرکت‌های بزرگی همچون گوگل، مایکروسافت، کوالکام، اینتل، برودکام، پاناسونیک در کنار بسیاری از اپراتورهای مخابراتی فعال در کشورهای جهان اعلام کردند که به قطع همکاری با هواوی خواهند پرداخت تا شامل جریمه‌های سنگین واشنگتن نشوند. مشکلات و کشمکش‌های دولت آمریکا با هواوی از جنجال‌برانگیزترین و خبرسازترین اتفاقات سال ۲۰۱۸ میلادی بود که به نظر می‌رسد به این زودی تمام نخواهد شد. هواوی که بزرگترین تولیدکننده و توسعه‌دهنده تجهیزات مخابراتی و دومین سازنده و عرضه‌کننده موبایل در جهان محسوب می‌شود، پیش از این نیز در طول یک سال اخیر از سوی دولت ترامپ تحت فشارهای سیاسی و تجاری زیادی قرار گرفته بود و نگرانی‌های امنیتی خود را به سایر کشورهای هم پیمان آمریکا نظیر استرالیا، نیوزلند، کانادا، ژاپن و بریتانیا منتقل کرده بود تا آنها نیز به همکاری با این شرکت چینی خاتمه بخشند تا بدین ترتیب بتواند در ادامه جنگ تجاری با چین، ضربه مهلکی بر اقتصاد این کشور پهناور وارد کند و به عقیده بسیاری از تحلیلگران، جلوی رشد سرسام‌آور و شکوفایی سریع اقتصادی غول‌های تکنولوژی چینی را بگیرد. با اینکه دولت چین و شرکت هواوی همه این اتهامات و نگرانی‌های امنیتی را بارها رد و تکذیب کردند، به نظر می‌رسد که نگرانی در مورد جاسوسی از اطلاعات کاربران در کشورهای مختلف علیه این اپراتورهای مخابراتی همچنان وجود دارد.

فروش لپ‌تاپ‌های هواوی توسط مایکروسافت از سر گرفته شد

28 خرداد 1398 - 9:30ق.ظ28
مایکروسافت ماه گذشته فروش لپ‌تاپ‌های ساخت هواوی را در فروشگاه اینترنتی خود متوقف کرده بود. علت این امر فرمان اجرایی جدید رئیس جمهور آمریکا برای مقابله با این شرکت فناوری چینی اعلام شده بود. به گزارش ایتنا از مهر، در شرایطی که مایکروسافت هنوز اعلام نکرده آیا اجازه تداوم دسترسی هواوی به سیستم عامل ویندوز را خواهد داد یا خیر، بازگشت لپ‌تاپ‌های هواوی به فروشگاه این شرکت نشانه‌ای مثبت قلمداد می‌شود و احتمال تداوم همکاری نرم‌افزاری دو شرکت را هم افزایش داده است. این در حالی است که گوگل به سرعت دسترسی هواوی به اندروید را محدود کرد، هر چند این شرکت هم در حال رایزنی های مخفیانه برای دریافت معافیت هایی در این زمینه است. از جمله لپ تاپ هایی که مجدداً امکان خرید آنها در فروشگاه آنلاین مایکروسافت فراهم شده، می توان به میت بوک ۱۳، میت‌بوک و میت‌بوک ایکس پرو اشاره کرد. البته هنوز مشخص نیست در صورت پایان موجودی لپ‌تاپ‌های فعلی هواوی، مایکروسافت خرید جدیدی از این شرکت چینی انجام می‌دهد یا خیر.

ماهواره‌های اینترنتی اسپیس اکس برای ستاره شناسان دردسرساز شد

26 خرداد 1398 - 9:41ب.ظ26
ماهواره‌های اینترنتی کمپانی اسپیس اکس مشکلات عدیده‌ای را برای دید ستاره شناسان از آسمان در شب ایجاد کرده است ولی ایلان ماسک وعده داده است که این مشکل به‌زودی حل خواهد شد.   به گزارش ایتنا به نقل از وب‌سایت خبری تحلیلی engadget، ماهواره‌های استارلینک کمپانی اسپیس اکس بسیار کارآمد هستند اما درعین‌حال می‌توانند دردسر بزرگی برای ستاره شناسان باشند. جاناتان مک داول از هاروارد به همراه همکارانش دریافته‌اند که روشنایی ماهواره‌های اینترنتی به حدی است که برای اخترشناسی مشکلاتی را ایجاد می‌کند و صورت فلکی 12000 ماهواره اینترنتی یادشده می‌تواند دید انسان از آسمان در شب را مختل کند. این پروژه شمار ماهواره‌های در گردش به دور زمین را سه برابر کرده است و اپراتورهای تلسکوپ را مجبور به‌حساب برای این اشیا کرده است.   بااین‌حال این مشکل به‌اندازه‌ای که تصور می‌شد بغرنج نیست و اکنون‌که ماهواره‌ها به سمت پنل‌های خورشیدی خود متمایل شده‌اند از نورشان کاسته شده است. همچنین قرار است که این ماشین‌ها تنها به مدت 5 سال به دور زمین بگردند و به همین دلیل مشکل ایجادشده موقتی است. ایلان ماسک نیز در این رابطه اظهار داشته است که صورت فلکی استارلینک به‌راحتی توسط هیچ‌کس دیده نخواهد شد.       بااین‌حال او همچنان از مشکلات احتمالی این ماهواره‌ها آگاه است و وعده حل آن را داده است. اسپیس اکس مطمئن شده است که استارلینک به‌هیچ‌وجه روی ستاره‌شناسی تأثیر ماده‌ای نخواهد گذاشت و درعین‌حال از اعضای تیم پروژه خواسته شده است تا در صورت امکان نوز ساتع شده از ماهواره‌هایی که به مقصد می‌روند را به حداقل برسانند. ایلان ماسک همچنین از ایده نصب تلسکوپ‌های متفاوت روی بدنه‌های استارلینک برای مشاهده بهتر فضا استقبال کرد.   بااین‌حال این اقدامات به‌صورت کلی خیال افراد علاقه‌مند به ستاره‌شناسی را از بابت اختلالات ایجادشده راحت نمی‌کند اما اقدامات کمپانی اسپیس اکس در رابطه با رسیدگی به این مشکل نشان داده است که ایلان ماسک و تیم همراهی‌کننده‌اش از ترافیک بالای ایجادشده در مدار زمین آگاه هستند و به دنبال چاره‌اندیشی برای رفع این مشکل خواهند بود.

گوشی جدید هواوی چه ویژگی‌هایی دارد؟

26 خرداد 1398 - 9:39ب.ظ26
مشخصات اولیه موبایل «هواوی میت ۳۰ پرو» (Huawei Mate 30 Pro) ماه گذشته فاش شد که شامل یک نمایشگر AMOLED ۶.۷۱ اینچی بود. به گزارش ایتنا از مهر، اکنون اطلاعات جدیدی درباره این دستگاه منتشر شده است. این در حالی است که تصاویری متعلق به هواوی میت ۳۰ پرو نیز فاش شده است. در این تصاویر موبایلی نشان داده شده که لبه‌های نمایشگر آن خمیده است. همچنین یک سوراخ در بالا سمت چپ موبایل وجود دارد که مخصوص دو دوربین دستگاه است. پشت دستگاه ۴ دوربین قرار دارد. این سیستم دوربین مجهز به ۵ برابر زوم بصری و ۵۰ برابر زوم دیجیتال است. از سوی دیگر این تصاویر نشان می‌دهند هواوی میت ۳۰ پرو در سه رنگ آبی قرمز و سیاه عرضه می‌شوند. البته نمی‌توان به طور صد در صد صحت این عکس‌ها را تایید کرد. این موبایل احتمالاً مجهز به تراشه Kirin۹۸۵ SoC است. ویژگی های دیگر این موبایل شامل اسکنر اثر انگشت در نمایشگر و باتری ۴۲۰۰ میلی آمپری با قابلیت شارژ سریع است. پیش‌بینی می‌شود هواوی این دستگاه را در اکتبر رونمایی کند.

سرویس امنیتی DDoS Protection اَبر دِراک در اختیار کاربران قرار گرفت

26 خرداد 1398 - 3:40ب.ظ26
---------------- رپرتاژ آگهی ----------------- سرویس امنیتی DDoS Protection  اَبر دِراک در اختیار کاربران قرار گرفت. این سرویس که اولین بار در مراسم رونمایی ابر دراک در قالب یک کنش تعاملی نمایش داده شده بود، به صورت کامل در اختیار کاربران قرار گرفت. طی این کنش، نحوه کارکرد این سامانه نمایش داده شده بود. در این رویداد با درخواست از همه حاضران برای استفاده از یک اپلیکیشن و ثبت‌نام در آن، عملکرد یک حمله‌کننده DDoS شبیه‌سازی شد، بدین صورت که پس از شروع این کنش تعاملی، با لمس مرتب دکمه موجود در برنامه، تعداد زیادی درخواست به سرورهای دِراک، ارسال می‌گردید. در همین‌حال حاضران می‌توانستند نمودار درخواست‌های ارسال شده را بر روی تصویر نمایشگر مشاهده‌ کنند. پس از چند ثانیه اعلام شد که این درخواست‌ها، در واقع حملاتی بوده که با تعداد بسیار زیاد توسط BotNetهایی به سمت سرورهای دِراک روانه شده‌اند. در‌واقع کاربران با این ارسال درخواست‌ها، دِراک را تحت یک حمله DDoS قرار داده بودند؛ اَبر دِراک نیز با تشخیص صحیح و به موقع این درخواست‌های مخرب، توانسته بود بدون وقفه و ایجاد مشکل برای سایت www.derak.cloud به خوبی از پس این حملات برآید. با درخواست مجدد از حاضران، برای بار دوم سرورهای دِراک مورد حمله قرار گرفت. در بار دوم، این حملات در زمان کمتری تشخیص داده شد و با مقایسه نمودارهای زمان تشخیص حملات قبلی و جدید، سیستم هوشمندسازی اَبر دِراک به نمایش گذاشته شد. مراسم رونمایی اَبر دِراک ۹ اردیبهشت با حضور دکتر ستار هاشمی معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار گردید.   اما نحوه عملکرد این سیستم چگونه است؟   حملات Distributed Denial of Service نوعی از حملات برپایه ارسال تعداد بسیار زیاد درخواست از سوی سیستم‌های مختلف به مقصد یک سرور یا وب‌سایت هستند. این حملات یا با هدف از دسترس خارج کردن سرور اصلی اتفاق می‌افتند و یا در هنگام بار زیاد بر روی سرور، از سمت کاربران ایجاد می‌شود؛ شبیه زمان اعلام نتایج کنکور. مقابله با حملات DDoS در سه لایه انجام می‌شوند: حملات لایه اپلیکیشن (لایه ۷): این حملات با هدف ارسال درخواست‌های مداوم در مدت زمان کوتاه به سرور اصلی اتفاق می‌افتند. این درخواست‌ها دو دسته‌اند: - درخواست‌های چالش‌پذیر: طی این مرحله کاربر با استفاده از نرم‌افزارهایی شبیه مرورگر اقدام به ارسال زیاد درخواست به سرور اصلی می‌کند، در این حالت یک صفحه و عبارت چالشیChallenge Page  به کاربر نمایش داده خواهدشد و حقیقی بودن وجود کاربر را ارزیابی خواهدکرد. - درخواست‌های چالش‌ناپذیر: در حالت امکان ایجاد صفحه چالشی وجود ندارد. مثال بارز در این حالت، درخواست‌های RestAPI هستند. سامانه هوشمند تشخیص سلامت درخواست‌ها به صورت خودکار درخواست‌های مخرب را از سالم تفکیک کرده و برای درخواست‌های مخرب ارور ۴۰۳ ارسال می‌کند. در این حالت درخواست‌های سالم همچنان به سرور اصلی عبور داده می‌شوند و جواب صحیح را از سرور اصلی دریافت می‌کنند. حملات لایه ۳ و ۴: در این حملات که با هدف پرکردن ظرفیت پهنای باند سرورها صورت می‌پذیرد، حمله‌کننده با ایجاد packetهای شبکه همچون پکت‌های TCP و ... سعی در اتمام ظرفیت پهنای باند شبکه دارد. نوع دیگر این پکت‌ها اتصال ناقص در لایه TCP با هدف ایجاد Timeout برای بسته‌های ارسالی است. طی این اتفاق به ازای هر کانکشن ایجاد شده مقداری از منابع سیستم مانند RAM و ... اشغال شده و تا انتهای Timeout آزاد نمی‌گردد. این اتفاق باعث هدررفتن منابع سیستم و عدم کارآیی در پاسخ به درخواست‌های کاربران خواهد بود. کاربران به ۳ روش می‌توانند نحوه برخورد دراک با حملات لایه ۳ و ۴ را تعیین کنند: - Connection Limit: با تنظیم این عدد، سیستم بر روی تعداد کانکشن‌های برقرارشده بین یک سیستم و سرورهای ابردراک محدودیت قرار می‌دهد. - Request Rate Limit: در این حالت بر روی تعداد درخواست‌های لایه‌های بالاتر از ۳ و ۴ محدودیت قرار خواهد گرفت. - Rate Limit: این گزینه برای محدود کردن سرعت برقراری ارتباط را مشخص می‌کند، با تنظیم این گزینه میزان بایت دریافتی به ازاری هر اتصال محدود می‌شود. این تنظیمات که در پنل کاربر قابل تنظیم هستند نحوه برخورد دراک با خطرات و حملات احتمالی مرتبط با تعداد درخواست‌ها را تعیین می‌کنند. نوع برخورد دراک با هر حمله، بسته به رفتار حمله‌کننده (درخواست‌دهنده) متفاوت است. با عبور از میزان تعیین‌شده در هریک از پارامترهای بالا کاربر به عنوان حمله‌کننده شناخته نخواهد شد و با گذشت زمان و کاهش تعداد درخواست ارائه سرویس به حالت عادی بازخواهدگشت. اما در صورت ارسال درخواست‌های با تعداد بسیار زیاد (بالاتر از دوبرابر میزان مجاز) درخواست‌دهنده به عنوان یک مخرب شناسایی شده و صفحه چالشی و یا خطای ۴۰۳ (ممنوعیت دسترسی) به کاربر نمایش داده خواهد شد. بر اساس اعلام رسمی دراک در مراسم رونمایی ۹ اردیبهشت، ظرفیت مدیریت و Mitigate درخواست‌های مخرب DDoS توسط ابر دراک برابر با 5 میلیون عدد درخواست همزمان است. البته این ظرفیت بالفعل سامانه است که به صورت بالقوه با افزایش منابع افزایش پیدا خواهد کرد. با تنظیم Security Level در پنل کاربری، به دراک این اجازه داده می‌شودکه مطابق با حساسیت مورد نظر، نوع برخورد با کاربر تعیین شود. حالت تحت حمله به معنی بالاترین درجه حساسیت و در هنگام وقوع حمله است که علاوه بر فعال شدن به وسیله دارنده وب‌سایت، می‌تواند به صورت هوشمند توسط خود دراک نیز فعال گردد. سرویس Anycast: سرویس Anycast دراک با اتصال درخواست‌دهنده‌ها به نزدیکترین DNS Server باعث جلوگیری از Down شدن سرویس نیم‌سرور خواهد شد. در این حالت تنها یک یا چند DNS Server مورد حمله واقع شده و در بدترین حالت از دسترس خارج می‌شوند.  

نفوذ هکرها به محصولات اپل

26 خرداد 1398 - 12:47ب.ظ26
شرکت اسراییلی Cellebrite که قبلاً قفل آیفون رضوان فاروق مظنون ماجرای تیراندازی سن برناردینوی آمریکا را به درخواست پلیس این کشور باز کرده بود، مدعی است که نسخه جدیدی از ابزار خود بدین منظور را موسوم به UFED Premium طراحی و آماده استفاده کرده است. به گزارش ایتنا از مهر، این شرکت مدعی شده که UFED Premium تنها راه برای نیروهای قضایی و پلیس در سراسر جهان برای باز کردن قفل آیفون و آیپد است تا از این طریق اطلاعات آنها تخلیه شود. این ابزار برای جاسوسی از گوشی های اندرویدی و سرقت اطلاعات آنها نیز قابل استفاده است. UFED Premium برای تخلیه داده‌های آیفون‌ها و آیپدهای مجهز به نسخه ۷ سیستم عامل آی او اس تا نسخه ۱۲.۳ آن قابل استفاده است. از طریق این ابزار می توان به تمامی برنامه‌های ثالث نصب شده بر روی آیفون و آی پد دسترسی یافت، چت‌های افراد را مطالعه کرد، ایمیل ها و فایل های ضمیمه افراد را بارگذاری کرد و حتی به محتویات پاک شده نیز دسترسی پیدا کرد. این شرکت از فروش UFED Premium به نیروهای پلیس خبر داده و افزوده که تمهیدات لازم را برای عدم افشای فناوری مورد استفاده در آن در نظر گرفته است. اپل تا به حال برای مقابله با این ابزار تلاش فراوانی به عمل آورده و یک بار نیز آن را از کار انداخته است. اما ظاهراً Cellebrite دوباره موفق شده اپل را دور بزند. این شرکت در مورد خبر جدید واکنشی از خود نشان نداده است.

فراخوان رییس قوه قضاییه درباره فضای مجازی

26 خرداد 1398 - 12:15ب.ظ26
روز گذشته رئیس قوه قضائیه فراخوانی منتشر کرد که در آن آمده است: «امروزه با گسترش دسترسی‌های ارتباطاتی، فارغ از چارچوب‌های سنتی خشک و دیوان‌سالارانه، فضای مجازی و رسانه‌های اجتماعی به فرصتی بزرگ برای کم‌کردن فاصله‌های زمانی و مکانی در ارتباطات و به‌اشتراک‌گذاری نظرات تبدیل شده است». به گزارش ایتنا از ایسنا، این فراخوان اگرچه بر اساس اخبار رسمی درباره مشارکت‌جویی مردم و نخبگان در روند تحولات دستگاه قضائی صادر شده است، در دل خود حکایت از تغییر نگاه و رویکرد در رأس قوه قضائیه به موضوع فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی دارد. سیدابراهیم رئیسی که خود در تعدادی از پیام‌رسان‌های داخلی و شبکه‌های اجتماعی جهانی مانند اینستاگرام حساب کاربری فعال دارد، به نظر درصدد است در قبال استفاده و حضور در بستر شبکه‌های اجتماعی، دست‌کم نگاه و کارکردی متفاوت نسبت به قبل در همین قوه داشته باشد. رئیس قوه قضائیه در فراخوان خود در‌ این‌باره نوشته است: «از این فرصت باید برای دریافت نظرات مردم و نخبگان از «ایده تا بازخورد» به بهترین نحو استفاده کرد. آسیب‌های فضای مجازی -که در جای خود باید به‌طور جدی دنبال و رفع شود- نباید ما مسئولان را دچار خطای محاسباتی کند و موجب شود خود را از فرصت کم‌نظیر ارتباط با مردم در این بستر محروم نماییم». او همچنین در بخش دیگری از مطلب خود نوشته است: «در مدت کوتاهی که از مسئولیتم در قوه قضائیه می‌گذرد و پیش از آن نیز خصوصا در دوره خدمت در آستان قدس رضوی، از نظرات ارزشمند کاربران رسانه‌های اجتماعی استفاده کرده‌ام و از این پس نیز امیدوارم خادمان ملت را در ساخت قوه قضائیه‌ای مردمی، انقلابی و ضد فساد یاری کنید. بر این اساس اعلام می‌کنم تا زمانی که سامانه اختصاصی دستگاه قضائی برای ارتباط دوسویه با مردم و نخبگان در دسترس قرار بگیرد، صفحات متعلق به این‌جانب در رسانه‌های اجتماعی، یکی از مسیر‌های دریافت نظرات مردم و نخبگان خواهد بود.علاوه بر اینکه مردم عزیزمان می‎توانند رأسا نظرات خود را از این مسیر منتقل کنند، این‌جانب نیز حسب مورد، فراخوان‌هایی جهت دریافت نظرات درخصوص ایجاد، اصلاح یا تکمیل برخی رویه‌ها، رویکردها، دستورالعمل‌ها و آیین‌نامه‌ها اعلام خواهم کرد و در انتظار نظرات راهگشای صاحب‌نظران و متخصصان این امر خواهم بود». این رویکرد و نگاه رئیس جدید قوه قضائیه در شرایطی است که هیچ‌کدام از مسئولان قوه قضائیه در دوره پیشین در شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام فعال نبوده‌اند. با‌ این‌حال صفحه ابراهیم رئیسی در این شبکه اجتماعی بین‌المللی با ۶۱۲ هزار دنبال‌کننده، از فعال‌ترین و پرمخاطب‌ترین صفحات مسئولان بلندپایه ایران در اینستاگرام است. این صفحه روز گذشته هم متن این فراخوان را منتشر کرد و هم در پستی دیگر، فهرستی از پیام‌رسان‌های داخلی را که رئیس قوه قضائیه آنجا کانال دارد، به اطلاع مخاطبان رسانده است. بخش نظرات صفحه رئیسی در اینستاگرام نیز فعال است و تا روز گذشته مخاطبان بیشتر از دو هزار کامنت در زیر این پست گذاشته بودند. با این فراخوان و رویکردی که رئیس قوه قضائیه در پیش گرفته است، باید منتظر ماند و دید آیا دیدگاه‌ها در قبال شبکه‌های اجتماعی فیلتر‌شده نیز تغییری خواهد کرد یا خیر. خود رئیسی در هیچ‌کدام از شبکه‌های فیلترشده حساب کاربری ندارد؛ اما بخش زیادی از نهادها و مسئولان رده‌های مختلف کشور در تلگرام و توییتر حضوری فعال و پررنگ دارند. در یک سال اخیر تلاش‌هایی برای رفع فیلتر توییتر هم از سوی دولت و هم رسانه‌ها و فعالان اجتماعی طیف‌های مختلف صورت گرفت؛ اما همه به دلیل مقاومت و مخالفت قوه قضائیه، به درِ بسته خورد و نتیجه‌ای در پی نداشت. علاوه بر این، سال گذشته در اولین روزهای اردیبهشت، پیام‌رسان محبوب و بسیار پرکاربرد تلگرام نیز در ایران پس از مدت‌ها کش‌وقوس و مقاومت و مخالفت، با دستور مستقیم قضائی برای همیشه فیلتر شد. این دستور را بازپرس شعبه دوم دادسرای فرهنگ و رسانه تهران به این شرح اعلام کرد: «کلیه ارائه‌دهندگان خدمات دسترسی به اینترنت کشور خصوصا شرکت ارتباطات زیرساخت و اپراتور‌های تلفن و دارندگان پروانه ارائه خدمات ارتباطات ثابت مکلف هستند از تاریخ ۱۰/ ۰۲/ ۹۷ نسبت به اعمال مسدودسازی کامل وب‌سایت و اپلیکیشن شبکه اجتماعی تلگرام اقدام کنند». بند پایانی این دستور نیز به این شرح است: «متذکر می‌گردد اعمال مسدودسازی باید به‌ نحوی اجرا شود که محتوای شبکه مذکور با هیچ نرم‌افزاری (اعم از فیلترشکن و نظایر آن) در کشور قابل دسترس نباشد. تخلف از اجرای این دستور مستوجب تعقیب کیفری خواهد بود». فیلتر تلگرام تنها برخورد قهری قوه قضائیه با شبکه‌های اجتماعی نبود. درباره شبکه اجتماعی محبوب مسئولان و خبرنگاران در ایران یعنی توییتر هم که از سال ۸۸ تاکنون فیلتر است، سال گذشته تلاش‌هایی جدی برای رفع فیلتر آن آغاز شد؛ اما در نهایت همه تلاش‌ها به در بسته قوه قضائیه خورد و مرداد ۹۷ عبدالصمد خرم‌آبادی، معاون دادستان کل کشور در امور فضای مجازی، به صورت رسمی اعلام کرد درخواست وزیر ارتباطات مبنی بر طرح موضوع رفع فیلتر توییتر در جلسه کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه غیرقانونی است. او همچنین افزود: «کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه مرجع نقض دستورات و احکام قضائی نیست؛ بنابراین موضوع رفع فیلتر توییتر در جلسه کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه مطرح نخواهد شد و توییتر رفع فیلتر نمی‌شود». درباره اینستاگرام که هنوز فیلتر نشده است و خود رئیس کنونی قوه قضائیه هم در آن حساب کاربری فعال دارد، هم مسئولان قوه قضائیه در دوره قبلی نگاهی مثبت نداشته‌اند. همین مقام قضائی یعنی معاون وقت دادستان کل کشور در امور فضای مجازی در چهارم مهر ۹۷ در اظهارنظری گفت: «اینستاگرام برخلاف قانون اساسی صوت و تصویر فراگیر از انحصار صداوسیمای ملی خارج شده و سال‌هاست مشغول تهاجم فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی و امنیتی علیه مردم ایران است.» عبدالصمد خرم‌آبادی در‌ این‌باره نوشت: «شبکه اجتماعی اینستاگرام برخلاف مصوبات شورای عالی فضای مجازی و کمیسیون‌های زیر‌مجموعه آن بدون اینکه سرورهای خود را به داخل منتقل کند و بدون اینکه مقررات قانونی را بپذیرد، در فضای مجازی کشور مشغول فعالیت رسانه‌ای است و برخلاف قانون اساسی صوت و تصویر فراگیر را از انحصار سازمان صداوسیما خارج کرده و بدون هرگونه محدودیت قانونی سال‌هاست که مشغول تهاجم فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و امنیتی علیه مردم است و مسئولان فضای مجازی با وجود تذکرات دلسوزان خم به ابرو نمی‌آورند». خرم‌آبادی چندی بعد - در همان مهر ۹۷ - از سمت خود کنار رفت و به جای او جواد جاویدنیا به‌عنوان سرپرست معاونت فضای مجازی دادستانی کل کشور منصوب شد. این مقام قضائی جدید هم رویکرد و نگاهی مشابه به اینستاگرام داشت و در یکی از اولین مصاحبه‌های مطبوعاتی خود درباره اینستاگرام به ایسنا این‌طور گفت: «بسیاری از علما و استادان دانشگاه و دانشجویان هر‌کدام با استدلال خود خواهان فیلترینگ اینستاگرام هستند». جاویدنیا در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا قرار است این شبکه اجتماعی فیلتر شود؟ نیز گفت: «اینستاگرام باید چند سال پیش فیلتر می‌شد. متأسفانه از میزان جرائمی که در بستر جرم‌خیز اینستاگرام به وجود آمده و هر روز رو به رشد است، می‌توان به‌عنوان یک فاجعه نام برد و خانواده‌های زیادی درگیر آسیب‌های آن شده و از این مسئله گلایه‌مند هستند». در قوه قضائیه فقط این مقام‌های قضائی از مخالفان سرسخت اینستاگرام و دیگر شبکه‌های اجتماعی خارجی نبودند و دیگر مقامات بلندپایه این قوه نیز در دوره گذشته هر‌از‌‌گاه در سخنانی تند نظر خود را در‌این‌باره اعلام کرده‌اند. با‌ این‌همه حالا رئیس جدیدی سکان مدیریت قوه قضائیه را به دست گرفته که هم خود در اینستاگرام حساب کاربری فعال دارد و هم روز گذشته فراخوانی داده است که در آن فضای مجازی و رسانه‌های اجتماعی را فرصتی بزرگ قلمداد کرده است. باید دید آیا این نگاه ابراهیم رئیسی در نوع نگاه به شبکه‌های اجتماعی که همیشه مبتنی بر فیلترکردن و ممنوعیت بوده است، تغییر ایجاد خواهد کرد یا باز هم در بر همان پاشنه همیشگی خواهد چرخید؟

هواوی در اسپانیا به فعالیت ادامه می‌دهد

26 خرداد 1398 - 11:32ق.ظ26
هواوی که بدون شک بزرگترین اپراتور مخابراتی و توسعه دهنده تجهیزات اینترنتی در جهان به شمار می‌رود، در کشورهای متعددی اقدام به ارائه خدمات و توسعه تجهیزات لازم برای برقراری شبکه نسل پنجم اینترنت 5G کرده اما با توجه به اعمال تحریم‌های جدید از سوی کاخ سفید و تلاش دولت آمریکا برای متقاعد کردن متحدانش همچون کانادا، استرالیا، نیوزلند، ژاپن و برخی دیگر از کشورهای اروپایی همچون انگلستان، هلند و آلمان، به نظر می‌رسد که توسعه شبکه 5G بجای اینکه راهگشا باشد، جلوی تصمیم‌گیری سریع و پیشرفت کشورهای مختلف به سمت و سوی راه‌اندازی جدیدترین نسل از شبکه‌های اینترنتی و مخابراتی را گرفته و در حقیقت، جهان را به دو قطب مخالف تقسیم کرده است. به گزارش ایتنا از ایسنا، چندی پیش بود که اخبار متعددی مربوط به تصمیم دولت‌های مختلف برای همکاری و عدم همکاری با هواوی منتشر شد که نشان می‌داد کشورهای جهان تحت تأثیر تشدید نگرانی‌های امنیتی و همچنین اعمال تحریم و محدودیت‌های جدید آمریکا علیه این شرکت چینی تصمیم گرفتند قراردادهای همکاری خود را برای توسعه شبکه اینترنت 5G لغو کنند. اما حالا تازه‌ترین اخبار و گزارش‌ها در راشا تودی حاکیست که اپراتور وودافون در اسپانیا با همکاری هواوی قصد دارد به توسعه زیرساخت‌های لازم برای برقراری شبکه 5G در ۱۵ شهر این کشور اروپایی بپردازد. وودافون که دومین اپراتور مخابراتی بزرگ و فعال در جهان به شمار می‌رود، به شهروندان و مشترکان اسپانیایی خود وعده داده بود که علاوه بر مادرید، پایتخت این کشور، شبکه پرسرعت اینترنت 5G را در ۱۵ شهر دیگر اسپانیا نیز توسعه داده و راه‌اندازی کند. از جمله مهم‌ترین این شهرها می‌توان به سویل، والنسیا، مالاگا، زاراگوزا، سن سباستین، بیلبائو، ویتورا، ویگو، لا کورونا، گیژون، سانتاندر، پامپلونا، لوگرونو اشاره کرد. به عقیده کارشناسان و تحلیلگران، در خصوص ادامه همکاری و فعالیت‌های مخابراتی هواوی در دولت کشورهای مختلف اختلاف نظر شدید و پررنگی وجود دارد که به طور کلی می‌توان در حال حاضر جهان را به دو قطب تقسیم کرد که برخی از آنها تحت تأثیر نگرانی‌های امنیتی و احتمال جاسوسی هواوی از اطلاعات و حریم خصوصی کاربران قطع همکاری با این غول تکنولوژی را بر توسعه فناوری شبکه نسل پنجم اینترنت 5G ترجیح داده‌اند و برخی دیگر از کشورها نیز توجه زیادی به اتهامات وارده علیه هواوی نشان نداده و ترجیح می‌دهند که زیرساخت‌های مخابراتی و ارتباطی شبکه 5G آنها هرچه سریع‌تر توسط شرکت هواوی برقرار و راه اندازی شود چراکه اولاً این شرکت بزرگترین توسعه دهنده تجهیزات مخابراتی در جهان به شمار می‌رود و دوماً اینکه فعالیت سایر اپراتورهای مشابه صرفه اقتصادی برای دولت‌ها نخواهد داشت. با توجه به افزایش روزافزون محبوبیت فناوری‌های نوین و گسترش تلاش و فعالیت شرکت‌های مختلف تکنولوژی و اپراتورهای بین‌المللی برای برقراری و توسعه زیرساخت‌های لازم برای فناوری نسل پنجم اینترنت ۵G، می‌توان گفت که یک ماراتن و رقابت تنگاتنگ میان این غول‌های تکنولوژی درگرفته است و هر یک از آن‌ها در تلاشند نخستین اپراتور و شرکت مخابراتی باشند که امکان دسترسی و بهره‌برداری از جدیدترین نسل اینترنت را در اختیار کاربرانشان قرار می‌دهند. نسل پنجم شبکه تلفن همراه ۵G، استانداردهای پیشنهادی برای نسل جدید ارتباطات سیار است که پس از نسل چهارم شبکه تلفن همراه فعلی ارائه می‌شود. هواوی در طول یک سال اخیر از سوی دولت ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و بسیاری از کشورهای هم پیمانش به شدت تحت فشارهای سیاسی و تجاری قرار گرفته است و بسیاری از این کشورها استفاده از محصولات هواوی و نصب تجهیزات مخابراتی و فعالیت این شرکت چینی را تحت تأثیر اتهامات جاسوسی برای دولت چین و نقض حریم خصوصی کاربران، ممنوع اعلام کرده‌اند.

جاسوسی هوش مصنوعی در لینکدین از آمریکایی‌ها

26 خرداد 1398 - 10:41ق.ظ26
یکی از این نمایه های هوشمند مربوط به فردی خیالی به نام کتی جونز بوده است. این فرد وجود خارجی ندارد و در واقع یک ربات هوش مصنوعی است که تلاش می کرد با سیاستمداران امریکایی فعال در لینکدین رابطه دوستی برقرار کرده و از آنها اطلاعاتی به دست آورد. به گزارش ایتنا از مهر، اگر چه عکس وی در لینکدین در نگاه اول واقعی به نظر می‌رسید، اما با دقت در ظاهر این عکس اشکالاتی در آن مانند گوشواره های تار در مقایسه با بقیه اجزای عکس و نیز چشم های غیرطبیعی قابل تشخیص بود. از جمله افراد مشهوری که این ربات موفق به دوستی با آنها شده می توان به پل وینفری اقتصاددان آمریکایی نامزد ریاست فدرال رزرو آمریکا، یکی از دستیاران معاون وزارت خارجه آمریکا و یکی از دستیاران برجسته یکی از سناتورهای آمریکایی اشاره کرد. وی با تعدادی از متفکران آمریکایی در موسساتی همچون بروکینگز و بنیاد هریتیج نیز رابطه دوستی برقرار کرده بود. هنوز مشخص نیست آیا طراحان این ربات موفق به تخلیه اطلاعاتی افراد یادشده شده اند یا خیر. همچنین فرد یا افراد دخیل در طراحی این شخصیت قلابی مشخص نشده اند. رویدادهایی از این دست نگرانی از ضریب اطمینان پذیری شبکه های اجتماعی را در ماه های اخیر به شدت افزایش داده است.

ترافیک اینترنت اروپا به مدت دو ساعت از چین رد می‌شد

26 خرداد 1398 - 10:08ق.ظ26
یک مشکل فنی در دیتاسنتر سوئیس موجب شد تا ترافیک موبایل اروپا به مدت دو ساعت از کمپانی دولتی تلکام چین عبور کند.   به گزارش ایتنا به نقل از وب‌سایت خبری تحلیلی theinquirer، بیش از 70 هزار مسیر در نتیجه حادثه‌ای که برای آی پی اس های اروپایی از قبیل KPN هلند، سوییس کام سوییس، نیومریکبل و بویگو فرانسه اتفاق افتاد، به سمت آی پی اس چین روانه شدند. در نتیجه شمار زیادی از کاربران گزارش‌هایی را مبنی بر کاش سرعت دیتایشان منتشر کردند. بر اساس نظر متخصصان، این حادثه به دلیل نشت مسیر پروتکل دروازه مرزی (BGP) در دیتاسنتر سیف هاست کشور سوئیس اتفاق افتاد.   شایان ذکر است که پروتکل دروازه مرزی به مسیرها کمک می‌کند که بهترین راه را برای یک مقصد شبکه‌ای خاص انتخاب کنند. خطاهای پروتکل دروازه مرزی چندان شایع نیستند و زمانی اتفاق می‌افتند که یک سیستم خودکار به‌صورت اشتباه ادعا کند که ترافیک را به بلاک‌های آدرس‌های آی پی گروه‌بندی شده توسط پیشوندهای شبکه می‌برد.       با این‌ حال، حادثه هفته گذشته با توجه به مدت نشت(دو ساعت) بسیار نادر بود. علاوه بر این کمپانی تلکام چینی به‌جای نادیده گرفتن این نشت، مسیرهای آن را به‌عنوان مسیرهای خودش معرفی کرد و در نتیجه خود را به‌عنوان یکی از کوتاه‌ترین مسیرها برای رسیدن به شبکه سیف هاست و دیگر آی پی اس های اروپایی معرفی کرد.   داگ مادوری به‌عنوان مدیر بخش تجزیه و تحلیل اینترنت اوراکل در این رابطه بیان کرد: «اتفاق امروز نشان می‌دهد که اینترنت هنوز مشکل نشتی‌های مسیر پروتکل دروازه مرزی را برطرف نکرده است. دو ساعت زمان زیادی برای نشت مسیریابی به این بزرگی است و ارتباطات جهانی را حقیر می‌کند.»   همچنین محققان عنوان کردند که آژانس‌های چینی از آی پی اس های محلی برای دزدیدن اطلاعات بسیاری از کشورهای غربی بهره می‌برند. علاوه بر این، ادعا شده است که آی پی اس ها مسیرهای پروتکل دروازه مرزی را برای سرازیر کردن مسیر ترافیک غربی به سمت چین می‌ربایند.  

همکاری ایران و روسیه در زمینه هوش مصنوعی

26 خرداد 1398 - 9:49ق.ظ26
میخائیل مامونوف که قرار است روز ۱۷ ماه ژوئن (۲۷ خرداد ماه) در رأس هیأتی به تهران سفر کند  در گفت وگویی هدف از سفر خود را شرکت در گروه کاری ایران و روسیه برای همکاری در عرصه فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطاتی خواند و اظهار داشت: امسال در دستور کار هیأت روسی نه فقط مسائل همکاری‌های دوجانبه بلکه چشم انداز همکاری بین شهرهای روسیه و ایران قرار دارد و از طرف روسیه در این دیدار مقام‌های اداره فناوری‌های اطلاعاتی دولت مسکو (شهرداری مسکو) و نزدیک به ۳۰ نماینده از طرف شرکت‌های ایرانی و روسی در عرصه ارتباطات و مخابرات با یکدیگر تبادل نظر و گفت وگو می‌کنند. به گزارش ایتنا از ایرنا، معاون وزیر توسعه دیجیتالی، ارتباطات و رسانه‌های جمعی روسیه درباره برنامه سفر خود به ایران گفت: ما می‌دانیم که محصولات فناوری‌های اطلاعاتی روسیه از ظرفیت‌های بزرگی برای صادرات برخوردارند و بسیاری از کشورها علاقه مند به مشارکت در این عرصه هستند. وی ادامه داد: در زمان حاضر مذاکرات برای تحویل فناوری‌های اطلاعاتی برای بکارگیری در شهر هوشمند در ویتنام جریان دارد این اولین مورد صادرات بسته فناوری‌های اطلاعاتی روسیه است و ما اطمینان داریم به دنبال ویتنام کشورهای دیگری همچون ایران خواستار مشارکت در این پروژه هستند. مامونوف در ارزیابی همکاریهای ایران و روسیه خاطرنشان کرد: روابط دوجانبه بین روسیه و ایران در همه عرصه‌ها با موفقیت در حال توسعه است و حوزه‌های اقتصادی بخش کلیدی همکاری های دوجانبه را تشکیل می‌دهند. معاون وزیر توسعه دیجیتالی، ارتباطات و رسانه‌های جمعی روسیه یادآوری کرد: در سال ۲۰۱۸ حجم مبادلات بازرگانی ایران و روسیه حدود ۱.۷ میلیارد دلار بود که ۳۳.۹ میلیون دلار یا ۱.۹۹ درصد نسبت به سال ۲۰۱۷ افزایش یافته است. وی افزود: واردات روسیه از ایران شامل ۵۳۳.۱ میلیون دلار بود که ۳۵.۹ درصد یا ۱۴۰.۹ درصد نسبت به سال ۲۰۱۷ رشد داشته است. مامونوف در پاسخ به این پرسش که چه حوزه‌هایی دارای دورنمای خوب برای توسعه همکاری ها میان دو کشور است، گفت: فعالیت در حوزه فناوری می‌توان تکیه گاه خوبی برای رشد روابط دو کشور در حوزه اقتصادی باشد که به حق برای هر دو طرف اهمیت راهبردی دارد. وی ادامه داد: طرح‌های مشترک زیادی اکنون میان دو طرف در حال اجرا است که از جمله آنها می‌توان به همکاری ها در حوزه انرژی هسته‌ای صلح آمیز و میدان های نفت و گاز اشاره کرد. مقام روس خاطرنشان کرد که این طرح‌ها به تولیدات در بخش‌های مرتبط با فناوری‌های پیشرفته دو کشور تحرک می بخشد اما ظرفیت‌های بزرگی در همکاری در عرصه‌های فناوری‌های اطلاعات و ارتباطات وجود دارد و اقدامات زیادی می‌توان در این حوزه انجام داد. وی افزود: امیدوارم سفر ما امکانی برای ایجاد زیربنای لازم همکاریهای سودمند و بلندمدت بین دو کشور را فراهم کند. مامونوف همکاری در حوزه صنایع دیجیتالی و بکارگیری فناوری‌ها بر اساس هوش مصنوعی و اینترنت صنعتی در حوزه‌های نفت و گاز، معادن و ذوب و آهن و صنایع فولاد را از دیگر پتانسیل های خوب همکاری توصیف کرد و گفت: شرکت‌های روسی طرح‌های دیجیتالی بی نظیری را پیشنهاد می‌کنند که هنوز رقیبی در جهان ندارد. وی با بیان اینکه کمبودهای اطلاعاتی و تجربه‌ای وجود دارد، اظهار داشت: شرکت‌های روسی و ایرانی باید غالباً با یکدیگر دیدار کنند و تشکیل گروه کاری می‌تواند میدانی برای چنین دیدارهایی را فراهم کند. مامونوف گفت عرصه مهم همکاری در این بخش می‌تواند ارتباط بین مناطق دو کشور باشد تا از این رهگذر شهرهای ایران و روسیه در حوزه شهر هوشمند با یکدیگر همکاری کنند. وی در توضیح شهر هوشمند گفت: هدف ایجاد شهر هوشمند، بهبود کیفی زندگی مردم با کمک فناوری‌های اطلاعاتی شهرها و ارائه خدمات و برطرف کردن نیازهای ساکنان شهرها است. به گفته مامونوف، چنین طرح‌هایی با موفقیت درکشور من در حال اجرا است و ما آماده ایم تجربیات خود را برای ایجاد پورتال و آیکون خدمات در تلفن همراه و سیستم واحد شناسایی و تعیین ماهیت و سرویس بررسی شکایات و رأی دهی و بخش آموزش در مدارس و نظارت بر حمل و نقل و عرصه‌های مشابه ارائه کنیم. گفتنی است میخائیل مامونوف روز دوشنبه هفته آینده در رأس هیأتی از مقام‌ها و سران شرکت‌های روس به تهران سفر می‌کند. بر اساس این برنامه، نشست گروه کاری همکاری ایران و روسیه در عرصه‌های اطلاعاتی و فناوری‌های ارتباطاتی روز هفدهم ماه ژوئن در مجتمع هتل اسپیناس برگزار خواهد شد. این نشست در دو بخش برگزار می‌شود و بخش نخست با عنوان ارتباطات و امنیت اطلاعاتی خواهد بود و درآن اجرای طرح‌های مشترک ارتباطاتی و تجزیه و تحلیل و فیلتر کردن ترافیک اطلاعاتی برای شرکت‌های اپراتور ارتباطات و همکاری در عرصه دفاع از اطلاعات سازمان‌های دولتی و کنترل کاربران و دفاع دربرابر حملات در عرصه سایبری بررسی خواهد شد. از طرف روسیه شرکت‌های روس تلکوم، ایسکرا اورال تل، ترانس تلکوم، بزآپاسنست اینترنت، اینوونتیکا، ویسیوم، کد بزآپاسنستی و ایرکوس در این بخش شرکت می‌کنند. شرکت‌های تیک، آریاسل، ام. س. آی، ایران سل، پالایش داده، تلکا محافظ پویا و تجارت امن از طرف ایران در این بخش شرکت خواهند کرد. بخش دوم نیز با عنوان تصمیمات در عرصه دولت الکترونیک و شهر هوشمند برگزار می‌شود و در آن موضوعاتی همچون همکاری در طرح‌های «پورتال و خدمات دولتی در تلفن‌های همراه» و همکاری بین ادارات بررسی می‌شود. نمایندگان شرکت‌های ار. ت. لابس، آلتاریکس، فورس، نتریس، ویسیوم، بزآپاسنست اینترنت از طرف روسیه و وزارت ارتباطات و فناوری‌های اطلاعات ایران، شهرداری تهران، مشهد، شیراز و سازمان‌های فناوری اطلاعات وابسته به شهرداری تهران، تهران اسمارت سیتی، پالایش داده، تلکا محافظ پویا، ام. س. آی، همراه اول، فناپ، ریگتل، تیک، آریاسل و پست بانک از طرف ایران در بخش دوم شرکت می‌کنند.

۱۰۰گیگابایت اینترنت، هدیه دوشنبه سوری همراه اول

26 خرداد 1398 - 9:41ق.ظ26
همراه اول در «دوشنبه سوری» خرداد ماه تا ۱۰۰گیگابایت اینترنت هدیه می دهد. به گزارش ایتنا از اداره کل ارتباطات شرکت ارتباطات سیار ایران، همراه اول به منظور تکریم و افزایش رضایتمندی مشترکانش، آخرین دوشنبه هر ماه با ارائه هدایایی در طرح «دوشنبه سوری»، به استقبال آنها می رود. مطابق این گزارش، همراه اولی ها می توانند جهت شرکت در این طرح فراگیر و منتفع شدن از مزایای بسته های اینترنت رایگان یک روزه، در دوشنبه پایان هر ماه با شماره گیری #۶۴*۱۰۰* از پیشنهادهای «دوشنبه سوری» این اپراتور بهره مند شوند. در همین راستا دوشنبه سوری این ماه، روز دوشنبه ۲۷ خردادماه برگزار می شود؛ هدایای در نظر گرفته شده برای این دوشنبه سوری نیز بسته های دیتا ۱۰۰مگابایت تا ۱۰۰گیگابایت یک روزه(۵صبح تا ۵عصر) است که به تمامی مشترکان دائمی و اعتباری با شماره گیری کددستوری فوق الذکر، به صورت تصادفی تعلق می گیرد. لازم به ذکر است تمامی مشترکان از ساعت ۰۰:۰۰ روز دوشنبه ۲۷ خرداد تا ۲۳:۵۹ همان روز فرصت دارند با شماره گیری کددستوری مذکور بسته خود را فعال کنند. زمان مصرف این بسته ها به مدت یک روز از ساعت ۵صبح تا ۵عصر است.    

ارسال پیامک از سایت را امتحان کنید

 

1
2
3
4
5
6
7
8
9
ارسال
0
پاک
ارسال پیامک بر اساس الگو
الگو 155
الگو 128
الگو 126
الگو 820
الگو 692
الگو 257
تست پیام صوتی
با وارد کردن شماره همراه خود در کادر بالا و زدن دکمه ارسال یک پیامک از خطوط خدماتی ما برایتان ارسال می شود؛ حتی اگر تبلیغات پیامکی را نیز بسته باشید. البته به خاطر حساسیت خط خدماتی احتمال دارد مدتی طول بکشد تا پیامک به دست شما برسد.
اگر می خواهید ارسال سریع پیامک بر اساس الگوی از پیش تعریف شده را نیز تست کنید از دکمه های الگوها استفاده کنید. الگوها توسط کاربران درخواست و به سیستم اضافه می گردد.
همچنین با زدن تست پیام صوتی تلفن همراه شما زنگ خورده و پیام صوتی تعیین شده را منتشر خواهد کرد.

درباره رنگینه !رنگینه را به خاطر داشته باشید!

به سایت رنگینه خوش آمدید.

خدمات ما در حال حاضر شامل مشاوره، طراحی و راه اندازی سایت با سیستم مدیریت محتوای دروپال، سیستم فروشگاهی وردپرس ایجاد و ویرایش افزونه های سیستم های بر پایه php و ارائه پنل های پیام کوتاه می باشد.

همچنین این سایت را محلی برای ارائه آموزش ها و تجربیات خود در زمینه IT کرده ایم تا بازدیدکنندگان و طراحان سایت بتوانند از این آموزش ها و تجربیات استفاده کنند.

هدف ما طراحی و ارائه سایت های به روز، کارآمد و با استفاده از تکنولوژی های جدید می باشد. برای شروع یک سایت کارآمد می توانید با ما تماس بگیرید.

ما با استفاده از تکنولوژی های جدید css و jQuery سعی داریم آنچه را که مد نظر شما هست یا به نحو بهتر پیاده سازی کنیم. امیدواریم از بودن با ما رضایت خاطر داشته باشید.