رنگینه

طراحی سایت, آموزش و خدمات فناوری اطلاعات


ايتنا

محتوای تغذیه ايتنا - آخرين عناوين  :: نسخه کامل
تهيه شده توسط سايت خبری فناوری اطلاعات (ايتنا)
بروزرسانی شده: 3 ساعت 4 دقیقه قبل

احتمال صرف نظر شرکت اپل از طرح تولید خودروهای خودران

3 ساعت 23 دقیقه قبل
تحلیلگران پس از بررسی واکنش‌ها و برآوردهای فعالیت‌های شرکت اپل در زمینه خودروهای خودران و فناوری مربوط به آن به این نتیجه رسیده‌اند که شرکت اپل از فعالیت خود در زمینه طراحی و تولید خودروهای خودران صرف نظر کرده است. اپل چندی پیش اعلام کرده بود که روی توسعه فناوری مربوط به خودروهای خودران کار می‌کند.   به گزارش ایتنا به نقل از اوبرگیزمو، به نظر می‌رسد که شرکت اپل از طرح‌های خود عقب نشینی کرده است و ظاهرا به خاطر کاهش فروش گوشی‌های آیفون تصمیم گرفته است که منابع مالی کمتری به سایر پروژه‌های در دست اجرای خود مانند خودروهای خودران اختصاص دهد. تحلیگران معتقدند: «در ماه دسامبر سال 2018، هزینه‌های عملیاتی اپل در زمینه برنامه‌ها و طرح‌های غیراصلی مانند طرح خودورهای خودران کاهش یافت.»   آنها در ادامه بیانیه خود افزودند: «بررسی‌هایی که اخیرا انجام شد، نشان می‌دهد که احتمالا کل برنامه اپل به مشکل برخورده است، و صرف نظر کردن این شرکت از خودروهای خودران به طور کامل دور از ذهن نیست.» البته گفتنی است که هنوز شرکت اپل روی پروژه مذکور مانور می‌دهد و تظاهر می‌کند که پروژه با تکاپو به سمت جلو حرکت می‌کند ولی تجزیه و تحلیل‌های کارشناسان و منابع مختلف، چیز دیگری را نشان می‌دهد.»   شرکت اپل در سال 2018، گوشی‌های عالی و به روزی را به بازار عرضه کرد ولی به دلیل قیمت بالا و همچنین موارد مربوط به طراحی و غیره مورد استقبال عمومی قرار نگرفت. به همین خاطر شرکت مذکور از نظر منابع مالی با مشکلاتی روبرو شد و تصمیم گرفت که تمرکز خود را روی بالا بردن میزان فروش آیفون بگذارد.   شرکت اپل پروژه‌های مختلفی را برای توسعه و همگام شدن با سایر شرکت‌های رقیب آغاز کرده است و قصد دارد که در عرصه‌های مختلف به عنوان یک شرکت پویا و قدرتمند حضور پیدا کند و به همین خاطر قصد دارد که در سال جاری میلادی با عرضه آیفون 2019 و افزایش فروش، سایر پروژه‌ها را هم پیش ببرد.  

پیشرفت اتومبیل‌های خودران

11 ساعت 1 دقیقه قبل
چندی پیش، فناوری آلفاگو از دیپ‌مایند، از یادگیری تقویتی (نوعی از یادگیری ماشین که بر اساس مجازات و پاداش استوار است)، برای شکست دادن بهترین بازیکن Go در جهان، استفاده کرد؛ هرچند که هرگز با وی هم‌بازی نشده بود. به گزارش ایتنا به نقل از technologyreview، این فناوری وعده ظهور روبات‌هایی را می‌دهد که می‌توانند تحت شرایط متغیر، به عملکرد خود ادامه دهند.   اما این تکنیک محدودیت‌های خاص خودش را هم دارد؛ چرا که حرکات خود را خیلی آهسته بهبود می‌دهد. البته این مسأله در آزمایشگاه یا در هنگام بازی چندان جدی نیست؛ ولی در کاربردهایی همچون اتومبیل‌های خودران، اصلاً مطلوب نیست.   گفتنی است پژوهشگران برای حذف نیاز به آموزش در جهان واقعی، راه‌های مختلفی توسعه داده‌اند. برای مثال، یک خودرو می‌تواند از اطلاعات ترافیکی برای رانندگی مطمئن و ایمن در جهان واقعی استفاده کند. اما این راهکار کاملی نیست. وقتی که یک ماشین در رویارویی با موقعیت‌هایی فراتر از حوزه داده‌های آموزشی، ممکن است با خطاهای زیانباری روبرو شود. در یک نمونه، محققان دانشگاه نیویورک متوجه شدند که خودرو یاد گرفته است در حین حرکت، به یکباره ۹۰ درجه بچرخد؛ زیرا داده‌های آموزشی آن، شامل انواع حالات و شرایط مختلف نبود.   همین گروه تحقیقاتی به همراه مدیر پژوهش‌های هوش مصنوعی در فیس‌بوک، اکنون روش جدیدی را پیشنهاد داده‌اند که می‌تواند بر این مشکل غلبه کند. به گزارش ایتنا، آنها علاوه بر جریمه و پاداش خودرو در ازای رفتارهای مختلف، در صورتی که اتومبیل، خود در موقعیت‌هایی قرار دهد که برای آنها داده‌های آموزشی کافی در اختیار ندارد، باز هم آن را جریمه می‌کنند.     بدین‌ترتیب، خودرو به جای گردش‌های بی‌مهابا و ویراژهایی که سبب می‌شوند در جاهای ناشناخته قرار بگیرد، با احتیاط بیشتری عمل خواهد کرد.   هنگامی که محققان رویکرد جدید خود را آزمایش کردند، متوجه شدند که در مقایسه با روش‌های پیشین، خودرو با امنیت بیشتری می‌تواند در خیابان‌های پرترافیک تردد کند؛ اما از آنجا که هنوز هم با مهارت‌های رانندگی انسان‌ها فاصله دارد، باید کارهای بیشتری روی بهبود آن صورت بگیرد.  

مقاومت هواوی برای ماندن در بازار جهانی

13 ساعت 58 دقیقه قبل
هواوی که بزرگترین تولیدکننده و توسعه دهنده تجهیزات مخابراتی و دومین سازنده و عرضه‌کننده موبایل در جهان محسوب می‌شود، در طول یک سال اخیر از سوی دولت ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و بسیاری از کشورهای هم پیمانش به شدت تحت فشارهای سیاسی و تجاری قرار گرفته است و بسیاری از این کشورها اعم از آمریکا، کانادا، استرالیا، نیوزلند، ژاپن و برخی از کشورهای اروپایی استفاده از محصولات هواوی و نصب تجهیزات مخابراتی و فعالیت این شرکت چینی را تحت تاثیر اتهامات جاسوسی برای دولت چین و نقض حریم خصوصی کاربران، ممنوع اعلام کرده‌اند. به گزارش ایتنا از ایسنا، ماجرا از اوایل سال ۲۰۱۸ میلادی آغاز شد که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد که گوشی‌های هوشمند ساخت شرکت‌های چینی نظیر هواوی و زدتی‌ای از شهروندان و مقامات آمریکایی جاسوسی می‌کنند و اطلاعات شخصی و محرمانه بسیاری را تحویل دولت چین می‌دهد تا علیه ایالات متحده از آن‌ها استفاده کند. بعد از آن بسیاری از کشورها نظیر آمریکا، کانادا، استرالیا، نیوزلند، ژاپن و برخی از کشورهای اروپایی نظیر بریتانیا، آلمان، بلژیک و لهستان نیز بسیاری از فعالیتهای این شرکت را محدود کرده و یا فروش گوشی‌های هوشمند و نصب تجهیزات مخابراتی توسط هواوی را نیز تحت تاثیر همین نگرانی‌های امنیتی ممنوع اعلام کرده‌اند. با اینکه مقامات ارشد هواوی بارها تمامی اتهامات وارده مبنی بر جاسوسی وش شنود اطلاعات کاربران اط طریق محصولات، گوشی‌های هوشمند و تجهیزات مخابراتی و همچنین تحویل این اطلاعات به دولت چین و همکاری با آن را رد و تکذیب کرده اتس، اما به نطر می‌رسد که هیچ کدام از کشورهای هم پیمان آمریکا متقاعد نشده و اقدام به اعلام ممنوعیت فعالیت این شرکت و فروش محصولاتش کرده‌اند. بر اساس گزارش اسپوتنیک، لیانگ هوآ، مدیرعامل شرکت هواوی که در جریان برگزاری مجمع اقتصاد جهانی داووس سخنرانی و نطق کرد، گفت که این شرکت در هر کشوری که از فروش محصولات و فعالیت های مخابراتی هواوی استقبال کند، به فعالیت‌های خود ادامه خواهد داد و در کشورهایی که با دید شک و نگرشی منفی گرایانه به هواوی اتهام زنی می‌کنند، به فعالیت های خود خاتمه خواهد داد. وی در ادامه سخنانش تاکید کرد که هواوی تاکنون بر اساس قوانین و مقررات مخابراتی بین‌المللی در کشورهای مختلف فعالیت کرده و هیچ خطایی مبنی بر جاسوسی و شنود اطلاعات کاربران را مرتکب نشده است و خود به صحت اجرای قوانین و رعایت استاندارد و پروتکل های وضع شده در شبکه‌های مخابراتی و گوشی‌های هوشمند اطمینان کامل دارد ولی در عین حال نیازی به چانه‌زنی و التماس کشورهای مذکور برای کسب مجوز به منظور ادامه فعالیت نخواهد داشت، چراکه این غول تکنولوژی بازارهای بزرگی از کشورهای مختلف جهان را در دست گرفته و سهم عظیمی از بازارهای جهانی تکنولوژی را به خود اختصاص داده است.

تلسکوپ فضایی روسیه از کنترل خارج شد

14 ساعت 4 دقیقه قبل
برنامه فضایی روسیه با یک مشکل روبرو شده است. به گزارش ایتنا به نقل از انگجت، آژانس فضایی روسیه با نام Roscosmos، اذعان دارد که تلسکوپ فضایی Spektr-R دیگر به دستورهایی که از کره زمین به آن ارسال می‌شوند، پاسخی نمی‌دهد.   گفتنی است این فضاپیما که در روز ۱۰ ژانویه (۲۰ دی) از دسترس خارج شد و اکنون مهندسان این سازمان سرگرم کار روی مهار دوباره این فضاپیمای خارج از کنترل هستند.   گفته می‌شود سامانه‌های ارتباطی فضاپیمای اسپکتر-آر، دیگر به درستی کار نمی‌کنند؛ به این معنی که این تلسکوپ فضایی دیگر نمی‌تواند دستورهای کنترل‌گر خود واقع در زمین را اجرا نماید.   با این وجود، این فضاپیما هنوز هم قادر است سیگنال و داده‌های علمی را از فضا، به مرکز کنترل خود در روسیه بفرستد و در اختیار دانشمندان قرار دهد.   مؤسسه فضایی روسیه در بیانیه‌ای که هفته گذشته صادر کرد، چنین اظهار داشت: «در روز ۱۰ ژانویه سال ۲۰۱۹، مشکلاتی در عملیات سامانه‌های ارتباطی بروز پیدا کردند که در حال حاضر امکان حل و فصل کامل آنها وجود ندارد.» این مؤسسه هنوز گزارشی از بهبود یا عدم بهبود سامانه‌های فوق منتشر نکرده است.   گفتنی است اسپکتر-آر عمری نسبتاً طولانی داشته است. در واقع این تلسکوپ در سال ۲۰۱۱ به فضا پرتاب شد و قرار بود تنها تا سال ۲۰۱۴ به بقای خود ادامه دهد. این فضاپیما برای مطالعه امواج رادیویی در سرتاسر کائنات، بسیار مفید بوده و فقدان آن، می‌تواند یک ضایعه قابل‌ملاحظه به‌شمار برود؛ به‌ویژه برای کشوری مثل روسیه که به‌تازگی یک راکت را از دست داده است.   از سوی دیگر، این مسأله برای دانشمندانی که در ماه اکتبر (مهر) با ژیروسکوپ تلسکوپ فضایی هابل مشکل پیدا کرده بودند، یادآور تجربه مشابهی است.  

از ماجرای «رزمایش قطعی اینترنت» چه می‌دانید؟!

14 ساعت 7 دقیقه قبل
در نامه‌ای منتسب به دفتر حقوقی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات که روز گذشته در برخی از رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر شد، از شرکت شاپرک (شرکت وابسته به بانک مرکزی) خواسته شده بود با توجه به برگزاری رزمایش سراسری در تاریخ هفتم بهمن‌ماه و متعاقبا قطعی خدمات پرداخت شتابی، کلیه مستندات قانونی راجع به ضرورت انتقال سرورها به داخل کشور و عدم ارائه سرویس به پذیرنده‌هایی که دارای سرویس خارجی هستند را به وزارت ارتباطات ارائه کنند. اما محمدجعفر نعناکار - مدیرکل حقوقی سازمان فناوری اطلاعات ایران - که نامه‌ی منتشره به نقل از وی انتشار یافته بود، در توییتر خود نوشت: درخصوص نامه به یکی از شرکت‌های ارایه‌دهنده خدمات پرداخت مبتنی بر عدم ارایه خدمت به سرورهای مستقر در خارج از کشور، با دستور امیر ناظمی - رییس سازمان فناوری اطلاعات- موضوع را پیگیری کردم. با عنایت بر این‌که مستندی دال بر انتقال اجباری سرورها یافت نشد، موضوع انتقال اجباری سرورها مختومه شد. به گزارش ایتنا از ایسنا، نعناکار هم‌چنین در بازنشر توییت پیوست عنوان کرد: پدافند غیرعامل از شاپرک خواسته تا شرکت‌های پرداختی که سرورهای خارج از کشور دارند، سرورهای خود را به داخل منتقل کنند. این تنها یک توصیه بوده و نه اجبار. این در حالی است که پیش از این هم در نامه‌ای منتسب به معاونت توسعه کسب و کار، خطاب به یک شرکت پرداخت اینترنتی عنوان شده بود: "بنا بر اعلام پدافند غیرعامل کشور، به منظور رزمایش قطع اینترنت، کلیه سرورهای مبتنی بر کارت در تاریخ ۷ بهمن ۱۳۹۷ از ساعت ۱۰ تا ۱۲ به مدت ۲ ساعت قطع می‌شود. در این فرآیند کلیه پذیرندگان دارای سرور خارج از کشور، از دسترس خارج خواهند شد. بدیهی است پس از پایان رزمایش کلیه سرویس‌ها به حالت عادی باز خواهند گشت. در آینده‌ی نزدیک این رزمایش به تناوب تکرار شده و درنهایت کلیه پذیرندگانی که دارای سرویس خارج از کشور هستند، از سرویس پرداخت خارج خواهند شد. لذا پیشنهاد می‌شود نسبت به انتقال سرور خود به داخل کشور اقدام کنند". در این راستا، محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- در صفحه‌ توییتر خود به این موضوع واکنش نشان داده و نوشت: تصور کنید یک روز صبح متوجه شوید که تمام سامانه‌های بانکی بانک شما تا اطلاع بعدی از دسترس خارج شده است، چه حس و عکس‌العملی خواهید داشت؟ چه کسانی را مسئول می‌دانید؟ وی، در توییت دیگری نوشت که زیرساخت بانکداری الکترونیکی از زیرساخت‌های حیاتی کشور محسوب می‌شود، باید در برابر تهدیدات از جمله تحریم، مقاوم باشد. تست امروز پدافند غیرعامل برروی شرکت سداد، برای سنجش تاب‌آوری آن بوده و ارتباطی با اینترنت کشور ندارد. جهرمی در آخرین توییت از رشته‌توییت خود درباره‌ی این موضوع عنوان کرد: عبارت رزمایش قطع اینترنت یکی از فجیع‌ترین عباراتی بود که برای ضایع کردن یک موضوع بسیار مهم مثل بررسی تاب‌آوری زیرساخت‌های حیاتی کشور، به‌ کار برده شد. اینگونه ناشی‌گری می‌کنیم و بعد فضای مجازی را مقصر می‌دانیم. باید بپذیریم در شناخت رسانه ضعف داریم. پیگیری‌ها درباره جزییات دقیق این موضوع، از سازمان‌های مربوطه از جمله شرکت ارتباطات زیرساخت که به نوعی متولی ارائه‌ی اینترنت به شمار می‌رود، تاکنون به نتیجه نرسیده است، اما بنا بر اظهارات مطرح‌شده، به نظر می‌رسد این رزمایش، ارتباطی با قطع شبکه‌ی اینترنت ندارد و ظاهرا اختلال مورد اشاره صرفا مربوط به بهره برداری از سرویس پرداخت از طرف سایت‌هایی که سرورهای آن‌ها در خارج از کشور قرار دارند بوده و ارتباطی با اتصال به اینترنت به صورت عمومی ندارد.

جزئیات آیفون‌ 2019 شرکت اپل منتشر شد

14 ساعت 15 دقیقه قبل
گزارش منابع مختلف خبری و همچنین تحلیل‌های کارشناسان مختلف نشان می‌دهد که در سال جاری میلادی (2019) شرکت اپل، قصد دارد گوشی یا گوشی‌های آیفون جدیدی را به بازار عرضه کند. اصلی‌ترین و مهم‌ترین بخش این گوشی مربوط به مشخصات سخت افزاری آن مانند استفاده از چیپست‌های جدید در قالب A13 (آیفون‌های 2018 مجهز به قابلیت بیونیک A12 بود) است.   به گزارش ایتنا به نقل از اوبرگیزمو، برخی از کارشناسان و متخصصان CompareRaja به برخی از جزئیات گوشی آیفون 2019 دست یافته‌اند. یکی از جالب‌ترین نکاتی که در بین مشخصات آیفون 2019 وجود دارد، تداوم استفاده از پورت لایتنینگ است. همچنین آمده است که آیفون‌های جدید از قابلیت USB-C بهره‌مند خواهند شد.   استفاده آی‌پد پرو از قابلیت USB-C قطعی شده است و گوشی‌های آیفون جدید هم به آنها اضافه خواهد شد. گزارش به‌دست آمده از منابع مختلف نشان می‌دهد که آیفون‌های جدید از دوربین‌های به‌روز استفاده می‌کند. دوربین جلوی این گوشی‌ها از سنسور 7 مگاپیکسلی به سنسور 10 مگاپیکسلی ارتقاء یافته است.   قبلا هم یک سری از منابع آگاه اعلام کرده بودند که آیفون‌های جدید مجهز به طراحی دوربین سه گانه خواهد شد. شایعات دیگری هم منتشر شده است که نشان می‌دهد حداقل یکی از آیفون‌های جدیدی که در سال جاری میلادی به بازار عرضه می‌شود، به استفاده از LCD ادامه خواهد داد. در سال 2020 شرکت اپل به صورت کامل به سمت صفحه نمایش OLED پیش خواهد رفت.   آیفون‌های جدید به احتمال زیاد از حسگر اثر انگشت هم برخوردار خواهد شد و گفته می‌شود که این حسگر در زیر صفحه نمایش قرار خواهد گرفت، البته جزئیات مذکور هنوز توسط هیچ منبع موثقی تأیید نشده و در حد شایعه است. پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که احتمالا در سپتامبر سال جاری میلادی شاهد عرضه آیفون‌های جدید خواهیم بود.  

آپدیت آیپد و آیفون مشکلات زیادی را رفع می‌کند

14 ساعت 18 دقیقه قبل
شرکت آمریکایی اپل  با انتشار نسخه جدید به روزرسانی سیستم عامل آی‌اواس ( iOS ۱۲.۱.۳ ) اعلام کرده است که کاربران قادر خواهند بود با دریافت و دانلود این نسخه جدید به روزرسانی شده از سیستم‌عامل گوشی‌های آیفون و تبلت‌های آیپد، علاوه بر بهره مندی از برخی قابلیت‌های جدید و کاربردی، بسیاری از باگ و آسیب‌پذیری‌های کشف شده در آن را نیز  برطرف کنند. به گزارش ایتنا از ایسنا، از جمله مشکلات و باگ‌های نرم‌افزاری که در نسخه قبلی این سیستم عامل وجود داشت و خیل عظیمی از کاربران گوشی‌های آیفون و تبلت‌های آیپد را با مشکل مواجه کرده بود، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: یکی از این باگ‌های نرم‌افزاری به اپلیکیشن پیش‌فرض iMesseges بود که در نمایش جزئیات ( details ) پیام‌های دریافت و ارسال شده مشکل ایجاد می‌کرد و پیش نمایش پیام‌های کاربران را نشان نمی‌داد. یکی دیگر از این مشکلات به آیپد پرو ۲۰۱۸ مربوط می شود که در صورتی که کاربران یک دستگاهی را برای پخش صدا به آن متصل کنند، باعث ایجاد نویز در صدا می‌شد. در آخر آسیب پذیری و باگ دیگری که در اپلیکیشن carplay  وجود داشت و در آیفون‌های جدید همچون آیفون ایکس آر، آیفون ایکس اس و آیفون ایکس‌اس‌مکس بسیاری از کاربران را با مشکل مواجه ساخته بود، قطعی اتصال این اپلیکیشن در گوشی‌های مذکور بود. حالا به گفته اپل، انتشار این به روزرسانی و آپدیت جدید به کاربران این امکان را می‌دهد تا علاوه بر بهره‌مندی از ویژگی‌های جدید، باگ‌های نرم‌افزاری ذکر شده در بالا را نیز برطرف کنند تا در استفاده از امکانات و قابلیت‌های مختلف موجود در دستگاه‌های خود به مشکل برخورد نکنند. همچنین هم‌زمان با به‌روزرسانی سیستم عامل آی‌اواس، آپدیت‌های دیگری برای macOS، watch OS 5.1.3، tv OS 12.1.2 نیز منتشر شده است.

اپلیکیشنی که مکان بدهکاران را لو می‌دهد!

14 ساعت 26 دقیقه قبل
مقامات رسمی در استان هبئی چین، نرم‌افزار موبایلی به نام map of deadbeat debtors درست کرده‌اند که نقشه آنلاین بدهکاران را به طلبکاران نشان می‌دهد. با این اپلیکیشن قابل‌نصب روی موبایل می‌توان فهمید فرد بدهکار کجاست تا بتوان به آنجا رفت و قرض خود را گرفت. به گزارش ایتنا از خبرآنلاین، مقامات چینی برای اینکه بگویند چه کسی در نزدیکی شما مقروض است چنین ابتکاری را به خرج داده و نرم‌افزاری مخصوص شناسایی مکانی بدهکاران را ایجاد کرده‌اند. طبق نوشته روزنامه چینی این اپلیکیشن که از طریق Wechat / وی چت قابل‌دسترسی است، می‌تواند تا شعاع 500 متری افراد بدهکار را نشان دهد. ای روزنامه ادعا کرده است که مکان دقیق نشان داده می‌شود اما ننوشت که آیا مشخصات ریز فرد بدهکار نیز دیده می‌شود یا نه؟ و تا چه میزان بدهی می‌تواند افراد را در این لیست سیاه قرار دهد؟ دولت با این کار می‌خواهد افراد مقروض را وادار کند تا بدهی خود را بپردازند. در فرهنگ چینی صرفه‌جویی در مقایسه با هزینه کردن برتری دارد و بدهی و قرض «تابو» محسوب می‌شود اما اخیراً دولت سعی کرده است تا با انجام اصلاحات در سیستم اعتبار اجتماعی، مردم را وادار کند تا وام‌های خود را کم کنند. این نرم‌افزار بخشی از سیستم اعتبار اجتماعی است که در چین از 2020 به‌طور کامل اجرا خواهد شد و افراد بر اساس امتیاز اجتماعی، حق‌وحقوق عمومی خواهند داشت.  

تشخیص اختلال‌های روانی به کمک واقعیت مجازی

14 ساعت 30 دقیقه قبل
محققان به‌تازگی از فناوری واقعیت مجازی برای تشخیص و درمان اختلالات روانی استفاده کرده‌اند و این فناوری در اجرای این وظایف جدید موفق ظاهر شده است.   به گزارش ایتنا به نقل از وب‌سایت خبری تحلیلی wired، روانش شناسی تشخیصی و شرایط عصبی کار بسیار پیچیده‌ای است و پزشکان از دیرباز گزارش کرده‌اند که فرایند تشخیص‌کاری بسیار ظریف است و عواقب زیادی دارد. آمار به‌دست‌آمده از سازمان بهداشت جهانی حاکی از آن است که بر اساس موقعیت جغرافیایی در حدود 35 تا 85 درصد بیماری‌های روانی شناخته‌نشده باقی می‌مانند و درمان افسردگی، آلزایمر و اوتیسم نیازمند تشخیص درست است.   با این‌ حال محققان و پزشکان برای انجام فرایند تشخیص در حال تست ابزار جدیدی به نام واقعیت مجازی هستند. این فناوری می‌تواند به‌صورت کاملا موفق به شبیه‌سازی تجاری که موجب تحریک علائم بیماری می‌شود بپردازد و با انجام این کار تشخیص بیکاری را به واقعیت نزدیک‌تر نماید.   در آزمونی که به‌تازگی توسط محققان دانشگاه کمبریج و به راهبری دکتر دنیس چان انجام شده است، مشخص شده که تست راهبری مبتنی بر واقعیت مجازی به نسبت تست‌های شناختی "استاندارد طلایی" در تشخیص آلزایمر خفیف نظیر به یادآوری چهره‌ها و سمبل‌ها بهتر عمل کرده است. همچنین او بیان کرده است که نقش فناوری واقعیت مجازی در تشخیص اختلالات روانی با ارزان شدن و در دسترس بودن دستگاه‌های این فناوری بیشتر خواهد شد.     علاوه بر این، در تحقیقی دیگر محققان دانشگاه آتلانتا از واقعیت مجازی برای درمان اختلال اضطراب پس از حادثه جانبازان ارتش استفاده کردند. نتیجه تحقیق یادشده حاکی از آن بود که استفاده از فناوری واقعیت مجازی برای درمان اختلال اضطراب پس از حادثه بسیار مؤثر بوده است.   این محققان عنوان کرده‌اند که واقعیت مجازی یک ابزار تشخیصی بسیار امیدبخش است زیرا سناریوها و تجاربی را ایجاد می‌کند که به‌راحتی نمی‌توان آنها را در کلینیک سنتی پیاده‌سازی کرد. علاوه بر این، واقعیت مجازی می‌تواند با ایجاد تجربه کنترل‌شده و بسیار منظم، هماهنگی علمی را در بیشتر کلینیک‌های پزشکان دیده نمی‌شود به وجود بیاورد.   واقعیت مجازی این روزها به‌غیراز آلزایمر و اختلال اضطراب پس از حادثه در درمان دیگر مشکلات نظیر اختلال اضطراب اجتماعی، سرگیجه، بیش فعالی و صدمات دیگر مورداستفاده قرار می‌گیرد و در تمامی این‌ها موفق و کاربری ظاهر شده است. به‌ این‌ ترتیب در آینده‌ای نه‌چندان دور کاربردهای دیگری از فناوری واقعیت مجازی را در زندگی خود شاهد خواهیم بود.  

واکنش وزیر ارتباطات به خبر رزمایش قطع اینترنت

15 ساعت 7 دقیقه قبل
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در توییتی به انتقاد از نحوه اطلاع رسانی در خصوص بررسی تاب‌آوری زیر ساخت های کشور پرداخت. به گزارش ایتنا از ایسنا آذری جهرمی در توییت خود آورده است: عبارت رزمایش قطع اینترنت یکی از فجیع ترین عباراتی بود که برای ضایع کردن یک موضوع بسیار مهم مثل بررسی تاب آوری زیر ساخت های حیاتی کشور، بکار برده شد. اینگونه ناشی گری می کنیم و بعد فضای مجازی را مقصر می دانیم. باید بپذیریم در شناخت فضای رسانه ضعف داریم.  

نرم‌افزاری برای سه برابر کردن سرعت خواندن

1 بهمن 1397 - 11:30ب.ظ01
اکثر افراد در زمینه مطالعه کتاب شبیه هم هستند و کتاب‌های قطوری دارند که هنوز نتوانسته‌اند سراغ آنها بروند و آنها را مطالعه کنند. افراد زیادی هم هستند که در محل کار خود مشغله زیادی دارند و به همین خاطر نمی‌توانند نامه‌ها و دستورالعمل‌های وارده را به طور کامل مطالعه کنند. توسعه دهندگان و پژوهشگران در این زمینه به موفقیت‌های جدیدی رسیده‌اند و توانسته‌اند با طراحی یک نرم افزار جدید بخش مهمی از مسئله را حل کنند.     به گزارش ایتنا و به نقل از ونچربیت، گاهی حجم مطالبی که فرد باید مطالعه کند، به قدری زیاد می‌شود که وقتی سراغ آنها می‌رود، افسرده و بی‌انرژی می‌شود. خیلی از افراد آرزوی داشتن نرم افزار یا ابزاری را دارند که بتوانند با استفاده از آن سرعت و بهره وری خود را در خواندن انواع مطالب افزایش دهند. به تازگی نرم افزاری به بازار عرضه شد که امکان افزایش سرعت خواندن مطالب را فراهم کرده است.   این نرم افزار که “Award-Winning Speed Reading Bundle” نام دارد، به افراد آموزش می‌دهد که سرعت خود را در خواندن مطالب مختلف سه برابر کنند. در حال حاضر هزینه اشتراک مادام‌العمر این نرم افزار با تخفیف 90 درصدی، 14.99 دلار است. سایر نرم افزارهای مخصوص افزایش سرعت در خواندن به شما اموزش می‌دهند که سرعت خواندن خود را فقط کمی بالا ببرید.   نرم افزار فعلی دارای یک بسته دوبخشی است که سرعت خواندن شما را به شکل بی‌نظیری بالا می‌برد. بخش اول این برنامه، حاوی اشتراک مادام‌العمر در “Speed Reading EX 2018 7”  است که سرعت خواندن شما را با انواع استراتژی‌های خواندن، فعالیت‌های نرم افزاری، آموزش ویدیویی و غیره افزایش می‌دهد.   با استفاده از این نرم افزار خیلی زود یاد می‌گیرید که انواع کتاب، مدارک و صفحات وب را سریع بخوانید. بخش دوم این بسته، “Spreeder CX 2018” است که بر محتوای دیجیتال سریع‌خوانی تمرکز دارد و به شما یاد می‌دهد که انواع محتوای دیجیتال مانند ایمیل، کتاب‌های الکترونیکی و غیره را سریع بخوانید.  

خداحافظی آیفون با پورت لایتنینگ

1 بهمن 1397 - 7:25ب.ظ01
گزارش‌های جدید حاکی از آن هستند که آیفون‌های سال 2019 میلادی اپل با پورت یواس‌بی نوع C به بازار عرضه خواهند شد.   به گزارش ایتنا به نقل از وب‌سایت خبری تحلیلی trustedreviews، سایت ژاپنی Macotakara به نقل از کسانی که روی آیفون‌های جدید کار می‌کنند، ادعا کرده است که شرکت اپل به‌ احتمال‌ زیاد اقدامی که برای آیپد پرو 2018 کرد را برای آیفون‌های 2019 نیز تکرار کرده، و کابل لایتنینگ را به نفع یواس‌بی نوع یواس‌بی نوع C فدا خواهد نمود.   با این‌ حال گزارش یاد شده خاطرنشان کرده است که مهندسان اپل هنوز به مرحله طراحی مرجع نرسیده‌اند. در این صورت اگر این گزارش از دقت و صحت کافی برخوردار باشد، تا سال 2020 خبری از آیفون‌های مجهز به یواس‌بی نوع C نخواهد بود. اگر به خاطر داشته باشید اپل در سال 2012 میلادی کابل لایتنینگ را معرفی کرد و زمانی که یواس‌بی نوع C را در آخرین‌مدل آیپد پرو به کاربرد بیان کرد که: «اتصال‌دهنده یواس‌بی نوع C جدید برای پشتیبانی از قدرت‌های آیپد پرو جایگزین اتصال‌دهنده لایتنینگ می‌شود.»       حرکت به‌سوی یواس‌بی نوع C در آیپد پرو، در حقیقت درها را به‌سوی هدفون‌های یواس‌بی نوع C، دانگل‌ها و هاب‌های یواس‌بی و اترنت و دنیایی از لوازم جانبی جدید که می‌توانستند به تبلت‌های اپل متصل شوند، باز کرد. با این‌ حال در سال 2009 گروهی از کمپانی‌ها با مشارکت اپل با امضای تفاهم‌نامه‌ای به اهمیت استفاده از کابل استاندارد روی تمامی دستگاه‌های هوشمند تأکید کردند و تصمیم گرفتند تا شارژرها را تا سال 2011 میلادی یکسان‌سازی کنند. جالب اینکه بسیاری از این کمپانی‌ها به تعهد خود پایبند بوده در تا سال 2014 میلادی از یواس‌بی نوع C استفاده کردند، اما شرکت اپل در این میان همچنان به استفاده از لایتنینگ ادامه داده است.   البته سال گذشته و قبل از آن که عرضه آیپد پرو 2018 گزارش شود، کمیسیون اروپا در حال بررسی قانون اجبار سازندگان تلفن‌های همراه برای پیروی از یک استاندارد شارژ بود؛ این کمیسیون اظهار داشت که شارژرهای قدیمی 51 هزار تن انرژی الکتریکی را هدر می‌دهند و مشتریان از تغییر شارژهای دستگاه‌هایشان ناراضی هستند.  

تاریخچه، فرهنگ و آداب و رسوم جزیره کیش در تور کیش

1 بهمن 1397 - 5:21ب.ظ01
----------------------- رپرتاژ آگهی ---------------------- جزیره کیش یکی از جزیره‌های خلیج فارس و از توابع بخش کیش، شهرستان بندر لنگه در استان هرمزگان و از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است. در گذشته، این جزیره را به نام «قیس» می‌خواندند. شکل این جزیره بیضی‌مانند است و در ۱۲کیلومتری کرانهٔ شیبکوه جای گرفته‌است. این جزیره سالانه یک میلیون نفر گردشگر را به خود جذب می‌کند. در مورد تورهای مختلف تور نوروز 98 در سایت بیشتر بخوانید. پیشینه تاریخی کیش به گزارش سفر باتو ، از آنچه در کتب تاریخی بازگو شده‌است برمی‌آید که از زمان هخامنشیان و سپس اشکانیان و ساسانیان، جزیرهٔ کیش تحت تسلط ایران بوده و با گسترش اسلام، این جزیره به‌دست خلفای اموی افتاده‌است. این وضع تا سال ۲۴۹ ه. ق ادامه یافت. در این سال، یکی از ایرانیان اهل ری بر خلیفه خروج نمود و تمامی جزایر خلیج فارس و بحرین، ازجمله کیش را مسخر خود ساخت. حاکمیت معنوی ایرانیان بر کیش از نامه‌های نگاشته توسط ایشان به زبان پهلوی کاملاً مشهود است. از دوران حکومت آل‌بویه کیش مجدداً به حکومت ایرانی بازگشت و بعدها در زمان سلجوقیان و اتابکان فارس و سپس ملوک هرمز و آل‌مظفر و تیموریان، این وضع ادامه یافت. در دوره سلجوقیان، کیش به بزرگ‌ترین مرکز تجاری خلیج فارس تبدیل شد. در همین دوران، قیاصره در کیش به قدرت رسیدند. ایشان که در ابتدا بسیار فقیر بودند، با دزدی دریایی پایه‌های اقتصادی حکومت خود را مستحکم نمودند. حاکمان قیاصره که بر این جزیره حکمران بودند از نسل شخصی هستند به نام «قیس» این شخص از شهر سیراف که در منطقهٔ «بنی‌خالد النّصوری» قرار دارد آمده بودند. آخرین حاکم جزیرهٔ کیش یا «قیس»، که از نژاد قیاصره بوده‌اند: مَلِک سلطان‌بن مَلِک قوام‌الدین‌بن مَلِک تاج‌الدین‌بن مَلِک‌شاه‌بن قیس‌بن مَلِک جمشید. او به‌دست سیف‌الدین ابونصر علی‌بن کیقباد، حاکم جزیرهٔ «هرمود»، به امر اتابک ابوبکر در تاریخ ۱۲ جمادی‌الثانی سال ۶۲۶ ه. ق (سه‌شنبه ۲۵ اردیبهشت ۶۰۸ خورشیدی) به قتل رسید، و با کشته شدن مَلِک‌سلطان، آخرین حاکم کیش، حکم سُلالهٔ قیاصره بر کیش برای همیشه پایان یافت. در دوران طلایی کیش، مورخان زیادی راجع به آن اظهارنظر کرده‌اند. ابن خرداد، ابن بطوطه و یاقوت حموی یا به کیش سفر کرده و یا در باب بزرگی آن سخنوری کرده‌اند. سعدی در آثار خود دو جا از جزیرهٔ کیش و سفر به آن در این دوران یاد می‌کند. زکریا بن محمد بن محمود قزوینی در آثار البلاد و اخبار العباد می‌نویسد: «قیس جزیره‌ای‌ست در دریای فارس و دورش چهار فرسخ است و آبادانی دارد. شهری در کمال حسن و لطافت در آنجا بنا شده‌است و کشتی‌های هندیان به آن جزیره درآیند و تجارتگاه اهل هند و عجم و عرب است. آب چاه آشامند و حوض‌ها و آب‌انبارها ساخته‌اند.» از سال ۹۱۲ تا ۱۰۳۱ این جزیره نیز هم چون جزیره هرمز به دست پرتغالیها افتاد و سرانجام در این سال، امام قلی خان، سپهسالار شاه عباس موفق به فتح خلیج فارس و بحرین و همه جزایر آن شد؛ و از آن پس کیش یکی از جزایر ایرانی خلیج فارس شناخته می‌شود. تا سال‌های آغازین حکومت محمدرضا پهلوی، کیش مرکز صید ماهی و مرکز تجارت مروارید خلیج فارس بوده است. با ورود مروارید ژاپن به بازار ایران، به تدریج از اهمیت مروارید کیش کاسته شده و کیش نیز اهمیت خود را از دست داد. در سال ۱۳۴۹ هیئتی از مشاوران ایرانی و آمریکایی، جزیره کیش را مورد بازدید قرارداد و با توجه به ویژگی‌های طبیعی، سواحل زیبای مرجانی و آب‌های زلال اطراف آن، به عنوان مرکز توریستی بین‌المللی انتخاب شد. محمدرضا شاه با استفاده از بودجه دولت اقدام به توسعه جزیره کیش کرد. به دستور شاه، تمام زیرساخت‌های مدرن از جمله هتل، نمایشگاه بین‌المللی، فرودگاه، کازینو و اقامت‌گاهی برای استفاده شاه و خانواده‌اش ساخته شد. تورهای آفری نوروز 98 کیش کیش و تور نوروز 98 را تنها با چند کیلیک می توانید ببینید. به گفته اسدالله علم، تا پیش از انقلاب ایران، جزیره کیش با هوای مطبوعش در زمستان‌ها، به عنوان محل اقامت و تفریح خانواده سلطنتی مورد استفاده قرار می‌گرفت. جزیره کیش در سال ۱۳۶۱ به عنوان نخستین منطقه آزاد اقتصادی کشور برگزیده شد. امروزه اقتصاد کیش  و برپایه گردشگری و تجارت استوار است. آداب و رسوم در کیش كيش همچون ديگر جزاير وبنادر خليج فارس از گذشته هاي دور تاكنون در معرض تماس باحوزه وسيعي از فرهنگهاي جهان بوده است. ازسوي ديگر جزيره كيش به تنهايي چند گروه بومي نژادي ، زباني و مذهبي را در خود جاي داده است. اين گروه ها در عين حال كه در طول تاريخ با يكديگر زندگي مسالمت آميزي داشته اند و از نظر فرهنگي بسيار به هم نزديك شده اند، اما هر يك از آنها همچنان بخشهاي مهمي از فرهنگ ويژه خود را حفظ كرده اند. بیشتر بخوانید: دانستنی های سفر به گرجستان مهمترين مراسمي كه دراين قسمت ميتواند مورد توجه قرار گيرد عبارتند از : مراسم زار ، مراسم عروسي ، مراسم بومي ، اعياد مذهبي ، عيد نوروز ، مراسم نيمه شعبان ، نيمه رمضان ، پايان صفر و… آيين ،آداب ورسوم متداول بين اقوام مختلف آداب و رسوم مردم خليج فارس ، به خاطر مجاورت با دريا و تماس با داخل فلات ايران ، با آداب و رسوم ساير نقاط ايران شباهت كمي دارد. از جمله اين آداب و رسوم انواع رقصهايي است كه ظاهراً براي درمان بعضي بادها و درمان بيماريها مفيد است. ظاهراً عقايد مربوط به بادهاي زار از طريق اتيوپي (حبشه) در سرزمينهاي اسلامي راه يافته است و عقايد مشابه آنچه در ايران وجود دارد در مصر ، عربستان و عمان نيز تحت عنوان «زار» ديده مي شود. مسلمانان و مسيحيان اتيوپي بر اين باورند كه زار از جمله ارواح خبيثه است كه در رودها و چشمه ها بسر مي برند و گاه در كالبد انسانها نيز حلول مي كنند. انجام بعضي مراسم خصوصاً انواع رقصها اين ارواح را مجبور به ترك كالبد انساني ميكنند. اين عمل معمولاً به وسيله زني انجام مي گيرد و مراسم چند شبانه روز طول مي كشد. رقص همراه با صداي طبلهاي كوچك و بزرگ است. در سومالي نيز همين رقص به نام «سار» وجود دارد. آيين هاي خاص مراسم تولد نوزاد و نام گذاري نوزاد اولين نوزاد براي پدر و مادر عزيز است. مادر در انتظار تولد دختر است كه در بزرگي در انجام كار منزل به او كمك كند. پدر هم مي گويد اگر اولين فرزند پسر باشد او را در كارها ياري خواهد داد. از نام بزرگان فوت شده طايفه براي نام گذاري نوزادان استفاده مي كنند. آيين هاي خاص مراسم تغسيل ، تدفين و سوگواري هنگام فوت زن يا مرد همه نزديكان و همسايگان اعم از دوست و دشمن جمع مي شوند. ابتدا مراسم تغسيل و تدفين انجام مي گيرد، سپس فاتحه خوانده و به خانه هاي خود باز مي گردند. روز دوم ، صاحب ميت ، ملايي را به مسجد يا مجلس (مضيف) آورده تا قرآن بخواند. مردم تا سه روز به مسجد يا مجلس آمده قرآن يا فاتحه مي خوانند. تور کیش نوروز 98 را از دست ندهید. از روز دوم تا سه روز ، زنان به خانه متوفي رفته و مردان به مجلس يا مسجد مي روند و به فاتحه خواني و سوگواري مي پردازند. پس از سه روز كه قرآن خواني پايان يافت ، عصر روز سوم ، خوراكي كه از برنج و گوشت تهيه مي شود ، به مسجد آورده و به نام «صواب ميت» بين مردم تقسيم مي شود. در بين محليان كيش مراسم هفت ، چهل و سال معمول نيست ، فقط روزهاي عيد فطر و عيد قربان به گورستان ميروند و فاتحه مي خوانند. آيين هاي خاص مراسم عروسي ، بله برون ، ازدواج پس از انتخاب دختر توسط پدر و مادر پسر ، چند نفر از بزرگان خانواده پسر براي خواستگاري به منزل پدر دختر مي روند. چنانچه با اين وصلت موافقت شد در همان مجلس ميزان پول جهيزيه و لباس دختر و تمام هزينه هاي سه روز جشن و عروسي تعيين مي شود. اگر مسآله اي چون مرگ يا بيماري شديد براي دو خانواده پيش نيايد ، سه روز پس از موافقت طرفين در منزل پدر دختر اتاقي را تزيين مي كنند كه به گويش محلي «فرشه » مي گويند كه همان حجله است. سه روز جشن گرفته و با دهل و ساز به رقص و پايكوبي مي پردازند. در اين روزها همه مدعوين به صرف ناهار و شام دعوت مي شوند. در شب روز سوم ، مراسم عقد انجام مي شود. در بين محليان جزيره كيش ، مهريه معمول نيست ولي در هنگام صيغه عقد ۱۷ يا ۱۹ سكه بهار آزادي در تعهد داماد گذاشته مي شود.  

تخلیه یک میلیون خط تلفن ثابت بدون کارکرد

1 بهمن 1397 - 1:59ب.ظ01
مجید صدری در نشست خبری امروز با بیان اینکه تلفن‌های ثابت بدون کارکرد تخلیه و به شبکه مخابرات بازمی گردد، گفت: طی یک سال اخیر موضوع تعیین تکلیف تلفن های بدون کارکرد را که حدود 4 سال بلااستفاده مانده بودند در دستور کار قرار دادیم. وی ادامه داد: پس از ٣ بار اخطار به مالکان این خطوط نسبت به تخلیه آن ها اقدام کرده تا این خطوط به مشترکان دیگر واگذار شود. به گزارش ایتنا از مهر،‌صدری با بیان اینکه یک میلیون شماره تلفن از این طریق تخلیه و به شبکه بازگردانده شده است، خاطرنشان کرد: هزینه نگهداری و آبونمان خطوط تلفن ثابت سالانه رقم بالایی است که خطوط تلفن بدون کارکرد باعث ضرر و زیان مخابرات می شود و برای این شبکه ، هزینه به همراه دارد. وی گفت: هزینه حق اتصال و قیمت هر خط تلفنی که سلب امتیاز شده است با بدهی خط از محل آبونمان تهاتر خواهد شد. تلاش مخابرات برای برگرداندن حکم دیوان عدالت مدیرعامل شرکت مخابرات ایران درباره اجرای رای دیوان عدالت اداری برای لغو دریافت هزینه آبونمان از مشترکان گفت: در زمینه این حکم در حق مخابرات اجحاف شده است و این رای برای ابطال مصوبه سازمان تنظیم مقررات بوده که مخابرات مجبور به اجرای آن شده است. صدری ادامه داد: لغو دریافت آبونمان از مشترکان صد درصد به ضرر مخابرات است و درآمد ۷۰۰ میلیارد تومانی سالانه مخابرات را کاهش می دهد. از این جهت ما نمی توانیم در مخابرات توسعه انجام دهیم و به همین دلیل در تلاش برای بازگرداندن این حکم هستیم. وی گفت: ما مجبوریم قانون را اجرا کنیم و هم اکنون نیز در حال طراحی کردن سیستم ها به نحوی هستیم که حکم دیوان عدالت را اجرایی کنیم اما در کنار آن تلاش می کنیم که با کمک وزیر ارتباطات و مذاکره با دیوان عدالت بتوانیم این رای را بازگردانیم چرا که دریافت هزینه آبونمان برای نگهداری و توسعه شبکه مخابراتی کشور صرف می‌شود. تبدیل ودایع مشترکان به سهام در دست بررسی است مدیرعامل شرکت مخابرات ایران در مورد موضوع تبدیل ودایع مشترکان تلفن ثابت به سهام که در چند سال گذشته مطرح شده بود و رقمی معادل ۳۵۰۰ میلیارد تومان برآورد می شد، گفت: این موضوع در دست بررسی حقوقی است در صورتی که به جمع بندی برسد آن را رسانه‌ای می‌کنیم. صدری در پاسخ به اینکه احتمال تبدیل شدن ودایع تلفن ثابت به سهام تا چه حد قطعی است، گفت: فعلاً پاسخ شفافی برای این موضوع نداریم و تصمیم برای آنکه مبلغ ودیعه تلفن ثابت به صورت سهام به مردم داده شود، یکی از راهکارهایی است که پیش از این مطرح شده و هم اکنون نیز در دست بررسی حقوقی قرار دارد که در صورت جمع بندی نهایی آن را در رسانه‌ها اعلام می‌کنیم. مدیرعامل شرکت مخابرات ایران از راه اندازی مرکز تماس ۱۱۸ به زبان عربی و انگلیسی خبر داد و گفت: با توجه به ظرفیت های ۱۱۸، دو زبان عربی و انلگیسی را به این مرکز اضافه می کنیم تا توریست ها و مردم غیرفارسی زبان بتوانند برای دریافت اطلاعات به این مرکز تماس مراجعه کنند. وی گفت در همین حال طرح تدوین ثبت مشاغل در ۱۱۸ به زودی کلید می خورد که بتوانیم از ظرفیت های ۱۱۸ برای اطلاع رسانی مشاغل استفاده کنیم. کابل کشی فیبر نوری منازل رایگان شد صدری با اشاره به اینکه طرح اجرای فیبر نوری منازل هم اکنون با سرعت بیشتری در حال انجام است، گفت: برای واگذاری یک و نیم میلیون پورت فیبر نوری سرمایه گذاری کردیم. از آنجائیکه هزینه کابل کشی طرح فیبر نوری منازل برای مردم گران بود، در طرح ویژه ای هزینه کابل کشی را رایگان کرده تا در هر جایی از ایران که مردم بخواهند درخواست سرویس دسترسی فیبر نوری داشته باشند بتوانیم آن را اجرایی کنیم. مدیرعامل شرکت مخابرات ایران گفت: حتی در برنامه داریم که هزینه مودم نیز برای مردم به صورت رایگان و یا تقسیطی انجام می شود و تعرفه های سرویس فیبر نوری را نیز با تعرفه های ADSL یکسان کردیم. وی ادامه داد: ارائه سرویس فیبر نوری منازل طی یک سال گذشته ۲۰۰ درصد افزایش داشته است. صدری همچنین از توافق با ارائه دهندگان خدمات اینترنت (شرکت های FCP) خبر داد و گفت: آنچه که رگولاتوری، شرکت مخابرات را موظف کرده بود در زمینه ارائه خدمات طبق مصوبه بیت استریم انجام داده ایم و در تهران و سایر مراکز اعلام می کنیم که آمادگی صد درصدی برای اجرای این مصوبه را داریم. مدیرعامل شرکت مخابرات ایران مبلغ لاوصولی مخابرات را با شرکت های اینترنتی ۱۳۰ میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: وصول بالای ۹۰ درصد این مبلغ حل شده است. وی همچنین با اشاره به برنامه های مخابرات برای حمایت از کسب و کارهای نوپا و همکاری با پیام رسان های داخلی گفت: تفاهم نامه ای با سه پیام رسان داخلی برای استفاده از خدمات آنها منعقد کرده ایم که بر پایه آن کاربران مخابرات می توانند از بستر این پیام رسان ها برای دریافت خدمات مخابرات استفاده کنند. صدری همچنین گفت: مخابرات آمادگی دارد تا در طرح ارتباط رسانی روستایی به تمامی روستانشینان تلفن ثابت در یک زمان بندی معقول ارائه دهد. بر این اساس متقاضیان می توانند با مراجعه به سامانه خدمات روستایی اجباری، تقاضای خود را برای دریافت خط تلفن به مخابرات ارائه دهند. ۱۵ میلیون قبض کاغذی حذف می شود مدیرعامل شرکت مخابرات ایران در مورد حذف قبوض کاغذی تلفن به دنبال دستور وزیر ارتباطات گفت: هم اکنون حدود ۹۸ درصد مشترکان مخابرات قبوض خود را به صورت غیرحضوری پرداخت می کنند اما با این وجود ما طبق وظایفی که از قبل داشته ایم ۱۵ میلیون قبض تلفن ثابت در هر دوره صادر می‌کنیم. وی گفت: به دنبال این هستیم که این قبوض به طور کامل حذف شود و مردم تنها از روش غیرحضوری نسبت به صورتحساب خود متعلق شده و آن را پرداخت کنند. صدری ادامه داد: با بخشنامه جدید بانک مرکزی این امکان نیز وجود دارد که بتوانیم با شرکت های پرداخت الکترونیک قرارداد ببندیم تا به محض صدور قبوض هزینه آن از حساب مشترکان با اجازه خودشان برداشت شود. مدیرعامل شرکت مخابرات ایران گفت: بیش از ۳۰ میلیون مشترک تلفن ثابت داریم و به صورت مرحله ای در حال حذف قبوض هستیم. پیشنهاد مخابرات به رگولاتوری برای افزایش تعرفه‌های تلفن صدری از پیشنهاد شرکت مخابرات به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی برای افزایش تعرفه های تلفن در سال آینده خبر داد و گفت: تعرفه های مخابراتی بسیار پایین است و ما پیشنهاد داده ایم که این تعرفه ها را عادلانه‌تر کنیم. وی در مورد اینکه تعرفه اینترنت طبق اظهارات روز گذشته وزارت ارتباطات کاهش خواهد یافت، گفت: در حال حاضر تعرفه تلفن ثابت و دیتا به نفع ما نیست و با وجود اینکه ما تابع قوانین هستیم، اما کاهش تعرفه‌ها به صلاح ما نخواهد بود. مدیرعامل شرکت مخابرات ایران با تاکید بر اینکه کیفیت اینترنت مخابرات افزایش پیدا کرده است، گفت: میانگین تاخیر ۱۲۵ میلی ثانیه ای در شبکه به زیر ۲۵ میلی ثانیه رسیده است. همچنین میزان رضایت مشتریان از اینترنت در یک نظرسنجی که انجام داده ایم حدود ۷۰ درصد اعلام شده است. صدری همچنین از بروزرسانی واگذاری خطوط تلفن در اکثر مناطق مخابراتی خبر داد و گفت: تلفن ثابت در اکثر مناطق به روز واگذار می‌شود و مشکلی از این بابت وجود ندارد. وی همچنین از برنامه ریزی برای ارائه سرویس یکپارچه تلفن و دیتا خبر داد و گفت: بر مبنای پروژه FMC به زودی برای مشترکان دیتای موبایل بسته های ترکیبی مکالمه و اینترنت تعریف می‌کنیم. مدیرعامل شرکت مخابرات ایران پیش بینی درآمد ۶۳۰۰ میلیارد تومانی را برای مخابرات در سال جاری عنوان کرد و گفت: سال گذشته این رقم ۵۷۰۰ میلیارد تومان بوده است. صدری با اشاره به اینکه درآمد عملکردی مخابرات ۸ درصد و درآمد عملیاتی این شرکت ۶ درصد رشد داشته است، گفت: شاهد رشد ۸ درصدی کل هزینه و ۴ درصدی هزینه عملیاتی مخابرات در یک سال بودیم و سود عملیاتی این شرکت ۴۸ درصد و سود خالص آن ۱۰ درصد رشد داشته است. وی همچنین از اتمام قرارداد با مشاوران خارجی در مخابرات خبر داد و گفت: سعی کرده ایم از نیروهای داخلی در این شرکت استفاده کنیم. صدری گفت: مصرف روزانه اینترنت مشترکان در یک سال گذشته ۶۱ درصد رشد داشته و مصرف اینترنت بین‌الملل با ۵۵ درصد رشد همراه بوده است. در همین حال ترافیک داخلی اینترنت طی یک سال گذشته ۴ برابر شده است. مدیرعامل شرکت مخابرات ایران اعلام کرد: هرگونه اعتراض و شکایتی از سوی کاربران از طریق سامانه ۲۰۲۱ پاسخ داده می‌شود. وی همچنین از راه اندازی ۷۰۰ نقطه وای فای عمومی در کشور تا پایان شهریورماه خبر داد و گفت: هم اکنون ۳۰۰ نقطه در کشور به وای فای عمومی شرکت مخابرات ایران وصل است. صدری گفت: میزان وابستگی به وندورهای خارجی به شبکه مخابرات ۳۰ درصد است و ما امیدواریم این ۳۰ درصد نیز با استفاده از تولیدات داخلی کاهش پیدا کند.

اخطار شدید به دفاتر ارائه کننده سیم‌کارت

1 بهمن 1397 - 1:15ب.ظ01
محمدجواد آذری جهرمی پس از انتقاد صبح امروز رییس جمهوری درباره پیامک‌های تبلیغاتی مزاحم و عدم رعایت حقوق شهروندان در این حوزه، در توییتی به دفاتر خدماتی ارتباطی در ارائه سیم‌کارت اخطار جدی لغو مجوز داد. آذری جهرمی نوشت: اخطار جدی به دفاتر خدمات ارتباطی که با شیوه‌های غیرقانونی سیم‌کارت تلفن همراه در اختیار ارسال‌کنندگان پیامک‌های مزاحم قرار می‌دهند؛ جریمه «لغو مجوز» بدون اغماض و پذیرش توجیه در قبال این تخلف، به سازمان تنظیم مقررات ابلاغ و از امروز اجرایی خواهد شد. حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی صبح امروز در دیدار وزیر، معاونین و مدیران وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در بخشی از سخنانش خاطر نشان کرد: وقتی گردش آزاد اطلاعات رواج یابد و نظارت بر آن تقویت شود، دیگر شاهد آن نخواهیم بود که هر کسی یا گروهی به طور ناشناس و بدون شناسنامه بتواند از این عرصه برای بی‌اخلاقی‌های خود سوء استفاده کند و یا از سوی دیگر شاهد آن نخواهیم بود که عده‌ای به طور فله‌ای  با یک سیم‌کارت پیامک‌های تبلیغاتی انبوه بفرستند و وقت و عمر مردم را تلف کنند؛ اینگونه اتلاف وقت و عمر مردم و آزار و اذیت‌های بی‌حساب شرعاً حرام است و راه مقابله با آن ایجاد فضای آزاد و البته قانونمند نشر اطلاعات و نظارت قانونی و دقیق بر آن است.

نمایش سرعت مجاز توسط گوگل مپ!

1 بهمن 1397 - 1:08ب.ظ01
اپلیکیشن نقشه گوگل (گوگل مپ) یکی از قدرتمندترین و کامل‌ترین برنامه‌های نقشه جغرافیایی است که به کاربران در سراسر جهان موقعیت‌های موردنظرشان را نشان داده و آن‌ها راهنمایی می‌کند. به گزارش ایتنا از ایسنا، حالا گوگل بعنوان توسعه دهنده اپلیکیشن گوگل مپ به تازگی اعلام کرده است که قابلیت جدیدی را به هر دو پلتفرم اندرویدی و آی‌اواس آن اضافه کرده تا به کاربرانش اجازه دهد که از محدودیت سرعت مجاز در خیابان و بزرگراههای مورد نظر خود آگاه و مطلع شوند. گوگل بدین منظور خواسته با افزودن قابلیتی که مشابه آن در اپلیکیشن ویز وجود دارد، نظر و توجه خیل عظیمی از کاربران برنامه‌های نقشه‌های آنلاین جغرافیایی در جهان را به سمت و سوی خود جلب کند و بدین ترتیب به تکمیل و بهبود پلتفرم اپلیکیشن گوگل مپ بپردازد. نحوه عملکرد این قابلیت بدین صورت است که کاربران با نزدیک شدن به دوربین‌های کنترل سرعت در خیابان، معابر و بزرگراهها اخطاری از سوی این اپلیکیشن دریافت کرده و می‌شنوند. البته این به روزرسانی در حال حاضر تنها در کشورهای دانمارک، انگلستان و ایالات متحده آمریکا قابل استفاده است و بر اساس گزارش‌های منتشر شده در وب سایت تک کرانچ، این قابلیت به زودی برای کاربران تمامی کشورهای جهان در دسترس قرار خواهد گرفت.

اخلاق در هوش مصنوعی؛ پروژه جدید فیس‌بوک

1 بهمن 1397 - 12:36ب.ظ01
با افزایش کاربرد هوش مصنوعی در حوزه های مختلف علمی اعم از پزشکی، مهندسی، نظامی و حتی علوم انسانی بیم آن می رود که حیات انسان ها به علت نامشخص بودن چارچوب های اخلاقی استفاده از هوش مصنوعی دچار چالش شود. از همین رو موسسه اخلاق در هوش مصنوعی قصد دارد تا تعامل انسان و هوش مصنوعی را در حوزه هایی مانند بهداشت ودرمان و حقوق بشر قانون مدارتر کرده و برای حاکم کردن اصول اخلاقی در این حوزه تلاش کند. به گزارش ایتنا از مهر، شریل سندربرگ مدیر امور عملیاتی فیس بوک روز گذشته در جریان سخنرانی خود در کنفرانس طراحی حیات دیجیتال در مونیخ آلمان ضمن اعلام این خبر افزود: این اولین بار است که فیس بوک در یک مرکز مستقل به منظور مطالعه در مورد هوش مصنوعی سرمایه گذاری می‌کند. ۷.۵ میلیون دلار سرمایه گذاری فیس بوک طی یک بازه زمانی ۵ ساله رخ خواهد داد. وظیفه راه‌اندازی مرکز مذکور بر عهده دانشگاه فنی مونیخ آلمان خواهد بود. قرار است این موسسه یافته های خود را با متخصصان حوزه هوش مصنوعی به اشتراک بگذارد. موسسه مذکور کمک های مالی دیگری را هم از منابع متنوعی دریافت خواهد کرد.

نصرالله جهانگرد: فضای مجازی فقط پیام‌رسان‌ها نیستند

1 بهمن 1397 - 12:08ب.ظ01
به گفته یک جامعه‌شناس، بسیاری از مسوولان کشور، فضای مجازی را صرفاً به پیام‌رسان یا یک ابزار تقلیل می‌دهند، درصورتی که خوشبختانه در صحبت‌های مقام معظم رهبری هم داشتیم که فضای مجازی را در سطح تمدنی تعبیر می‌کنند که مفهوم صحیح آن هم همین است. به اعتقاد این استاد دانشگاه، فضای مجازی یک دگرگونی تمدنی را در عرصه بسیار وسیع رقم می‌زند و ما باید درک نظری از این حوزه را پیدا کنیم. بنابراین دانشگاه‌ها، حوزه‌های علمیه و نهادهای پژوهشی ما باید در این قصه ورود پیدا کنند. نصرالله جهانگرد - معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات - درباره کاریکاتورگونه شدن وضعیت فضای مجازی در کشور اظهار کرد: فناوری اطلاعات در سطح جهانی با ما فاصله دو دهه را در کشورهای توسعه یافته دارد. ما هم با فاصله‌ای در برخی حوزه‌ها کمابیش از دستاوردها و مزیت‌های فضای مجازی بهره می‌بریم و هم تا حدودی از ریسک‌های آن سعی می‌کنیم اجتناب کنیم. معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات خاطرنشان کرد:‌ موضوع مهم این است که ما در این فناوری جدید که آثار آن بسیار فراتر از هر حوزه دیگر تکنولوژی است، در جوامع پیش‌روی ما اتفاق افتاده و تحت تأثیر است که باید با یک شناخت جامع‌الاطراف، برنامه جامع، برنامه خوب اقدام  و یکدستی و یکپارچگی در اجرا آن را به انجام برسانیم. هر زمانی که ما در هر کدام از بخش‌های مذکور نتوانیم آن یکدستی یا یکپارچگی و یک زمانی اعضا را انجام دهیم نتیجه آن کاریکاتوری خواهد بود. به گزارش ایتنا از ایسنا، جهانگرد در ادامه درباره موانع ساختار وزارت ارتباطات گفت: بحث ما فقط منحصر به خودمان نیست بلکه در سطح کلان ملی است. موضوع این است که در این حوزه ما سلسله مزیت‌های بسیار خوبی داریم. به عنوان مثال یکی از بخش‌های آن نیروی انسانی است و ۱۷ تا ۱۹ درصد ظرفیت دانشگاه‌های کشور در خانواده‌های رشته‌های حوزه‌های فناوری اطلاعات هستند. وی اضافه کرد: سالانه نزدیک به ۲۰۰ هزار نفر در این حوزه فارغ‌التحصیل داریم و این به معنی یک لشکر بسیار بزرگ از سطوح مختلف مهارتی است که وارد بازار کار می‌شوند. وی افزود: ما با یک بازار تشنه فناوری در انواع نوع‌آوری خدمات، کسب و کار و صنعت روبه‌رو هستیم و اگر بتوانیم سایر سازوکارهای اداری، حقوقی و فرایندهای ساختاری‌مان را متناسب با این حجم عرضه و تقاضا کنیم، می‌توانیم از دستاوردها و منابعی که در این حوزه وجود دارد، بهره‌ای بالا ببریم. معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات که در یک برنامه تلویزیونی سخن می‌گفت، در همین زمینه خاطرنشان کرد: حال هر گوشه‌ای از این موضوع ناقص باشد و یا حرکت بالنده نباشد، میزان بهره‌وری ما را محدود می‌کند و حتی در مواردی توأم با ریسک و زیان می‌کند. به عنوان مثال بسیاری از مقررات اداری، مالی، بیمه‌ای، مالیاتی و ثبت شرکت‌های ما همساز این شتاب متحولانه و نوآوری‌ها نیستند و فشاری که همه می‌گذاریم این است که این تغییرات و اصلاحات زودتر صورت گیرد و  به این ظرفیت‌ها شکوفایی بدهد تا بتوانیم در اندازه‌های ملی از آن بهره بگیریم. در ادامه، عبدالحسین کلانتری -  استاد دانشگاه تهران -درباره سیاست‌گذاری فضای مجازی کشور و سیاست‌زدگی در این بخش گفت: ما در آستانه یک تحول عظیم و وسیع هستیم که فضای مجازی پیش‌روی ما قرار داده است و با این حال باید به این نکته توجه کنیم که فضای مجازی تنها نیروی محرکه این فضا نیست. وی افزود: برای ما هنوز این فضا گنگ است، تغییراتی که در حوزه فضای مجازی در همین دو سال اخیر ایجاد شده، برخی معتقدند مساوی با دو هزاره تحول پیشین بوده است. این استاد جامعه‌شناس در ادامه خاطرنشان کرد: در ایران به نظر من در این حوزه دارای پیچیدگی‌های بیش‌تری است و فضا نه تنها برای ما که برای جهانیان هم کمی غبارآلود است. بنابراین ما باید کوشش و جهد بیشتری داشته باشیم. این حوزه‌های علوم انسانی و نظری هستند که باید افق روشنی از این عرصه به ما ارائه کند و ما در این عرصه بسیار عقب هستیم. وی افزود: اگر حوزه‌های علوم انسانی در نسبت با تحولات فضای مجازی را بررسی کنیم، می‌بینیم که ما در این عرصه‌ها بسیار کم بروز کرده‌ایم، لذا فهم نظری عمیقی از این فضا نداریم و این باعث شده ما تصویر غبارآلودی و ناشفافی داشته باشیم. افق برای ما تیره و تار است. بخش عظیمی از این قصورات و مشکلات به نظر من به فهم نادرستی برمی‌گردد که ما از فضای مجازی داریم. در ادامه، جهانگرد درباره واگرایی و عدم سیستماتیک عمل کردن فضای مجازی در ساختار کشور اظهار کرد: حدود سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۳ یک شکست اقتصادی در کشورهایی در آسیای شرقی اتفاق افتاد، مانند تایلند، مالزی، کره جنوبی و فیلیپین که در آنجا با تکنیک‌های صرافی بازار آنجا را می‌چاپند. وی افزود: می‌خواهم بگویم شما اگر تغییر و تحولات جهان در حوزه‌های مختلف را ببینید، اینگونه نیست که ما بگوییم چون داخل مرز هستیم، حواس‌مان جمع است بلکه ما داخل یک ظرف مشترک جهانی قرار داریم. تغییرات اقتضائات مدیریتی بسیار شتابنده‌ای می‌خواهد و نمی‌شود با یک ساختار متسلب آن را پیش برد. معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات عنوان کرد: ما باید یک سازماندهی چابکی داشته باشیم که بتوانیم کسی که فرصتی می‌سازد و نوآوری می‌کند، از ظرفیت آن بهره‌برداری کنیم و البته ریسک و مخاطرات این توسعه در درون خود این توسعه نهفته است. ما نمی‌توانیم براساس تئوری بگوییم ریسک اولویت است و توسعه را رها کنیم، باید برای مدیریت توسعه تلاش کنیم و البته با هوشمندی ریسک‌ها را مدیریت کنیم. جهانگرد افزود: از لحاظ فرمی، امروز بالاترین سطح توجه نظام برای تصمیم‌سازی را به ما داده‌اند، یعنی با حکم مقام معظم رهبری یک شورای عالی تشکیل شده که در هر کشوری هم نگاه کنید، عالی‌ترین سطح اختیارات را برای ما شکل دادند. زمانی‌که ما به سمت بلوغ حرکت می‌کنیم، یک زیرساخت‌های عظیمی صورت می‌دهیم و براساس آن طبقه‌های دیگر را می‌سازیم. معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات بیان کرد: اقتصاد پلت‌فرم بدون وجود نت‌ ورک ملی و شبکه دسترسی موبایلی دیتا به وجود نمی‌آید، قبل از این‌که موبایل نسل سه و چهار وجود داشته باشد، چیزی به نام پلت‌فرم وجود نداشت. یعنی حرکت طوفنده‌ای نیاز داشت. در بخش دیگری از این برنامه، کلانتری درباره احراز هویت کاربران گفت: عدم درک عمیق این فضا بعضاً خود را در اقدامات هم نشان داده است و آن نکته‌ای که آقای فیروزآبادی به آن اشاره کرد، این است که ما یا زیرساخت را باید انجام دهیم و یا در لایه‌های دیگر سرمایه‌گذاری کنیم، بلکه بحث سر این است که بتوانیم تمام این لایه‌ها را پوشش دهیم و حکمرانی انجام شود وگرنه شما اگر در لایه زیرساخت‌ ورود پیدا کنیم اما در لایه کاربر ورود پیدا نکنیم، درنهایت این زیرساخت به نفع منافع ملی عمل نخواهد کرد. وی افزود: هرچند زیرساخت‌های خوبی تدارک دیده شده اما اگر نتوانیم این کار را سامان دهیم  و حکمرانی خود را در این عصر فضای مجازی پیش ببریم، موفق نخواهیم شد. ما هنوز لایه‌های مختلف را نتوانسته‌ایم به درستی احصا کنیم که یکی از آن‌ها بحث احراز هویت است؛ البته این به آن معنا نیست که هیچ کاری انجام نشده است و امور بسیار خوبی در این حوزه انجام شده اما سرعت تحولات به قدری وسیع است که ما به هیچ وجه فرصت کشمکش‌های سیاسی را نداریم. این استاد دانشگاه گفت: ما فرصت نگاه‌های سخت کلاسیک را در مواجهه به این فناوری نداریم چراکه اساساً جنس این فناوری دیگرگونه با فناوری‌های پیشین است. جهانگرد هم گفت: ما برای ورود به عصر اقتصادی باید اهتمام لازم داشته باشیم؛ دولت دوازدهم زیرساخت‌های این حرکت را ساخته است؛ از جمله شبکه و دسترسی‌ها و تقریباً تمام شهرهای ایران اینترنت 3G و 4G دارند و تمام روستاهای بالای ۱۰ خانوار تلفن دیجیتال دارند و آمار ما این است که بیش از ۲۰ هزار روستا را به شبکه دیتا وصل کرده‌ایم. وی افزود: در اقتصاد دیجیتال، کریدورهای علم و فناوری، مراکز رشد و پارک اقتصادی دیجیتال، تأمین مالی و توسعه بازار موضوعات اساسی است. ما در یک سال گذشته تعداد زیادی توافق‌نامه با دستگاه‌های مختلف کار کرده‌ایم و برای این‌که این اکوسیستم کار کند، شرکت‌های خصوصی باید بتوانند به سرعت وارد بازار کار شوند لذا چند مصوبه مختلف را دولت در بهبود شرایط کسب و کار داشته است. جهانگرد با اشاره به تهیه طرح نوآفرین گفت: اگر این طرح به اجرا برسد، کشکولی از راه‌حل‌های بخش‌های مختلف خواهد بود و بخش‌ها را وارد می‌کند که شتابنده‌تر تصمیم‌گیری کنند و از این ساختار سنتی تصمیم‌گیری و تأخیراتش خارج شوند که در حال حاضر در پروسه بررسی‌ است. وی افزود: ما در عین حال تحت خطوط راهبردی که شورای عالی فضای مجازی تصویب می‌کند هم مسائل شبکه ملی و استقلال آن را طی کردیم و هم موضوعات پلت‌فرم‌ها همراه هستیم و از اینجا به بعد مشارکت بقیه بنگاه‌ها، دستگاه‌ها و نهادها را نیاز دارد. کلانتری در ادامه گفت: حق هر شهروندی است که طلب امنیت و صیانت از داده‌های خود از حکمرانش داشته باشد. لذا تمام هویت‌شان با داده‌های آنان تعریف می‌شود؛ بنابراین حق صیانت از این داده‌ها حق مسلم و طبیعی یک شهروند است و اتفاقاً از این منظر است که آن‌ها باید از حاکمیت مطالبه‌گری کنند. وی افزود: فضای مجازی فرصتی را فراهم کرده که به ظاهر پاتوق‌هایی را فراهم کرده که فضای عمومی را گسترش داده است. اما تهدیدی به صورت جدی وجود دارد که اگر ما باز در این سطح کار خود را به درستی انجام ندهیم و قاعده‌گذاری نشود، فجایع عظیمی به بار خواهد آورد و آن این است که از دست‌اندازی بخش خصوصی به این داده‌ها جلوگیری شود. معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات عنوان کرد: وظیفه حاکمیت است که از محدوده و داده‌های شهروندان صیانت کند. علی‌رغم تلاش‌های زیادی که ما در این حوزه کرده‌ایم، اما بسیار عقب هستیم و دلایل مختلفی هم دارد. وی در پایان عنوان کرد:‌ هرچند ما فهم نظری درستی در حوزه فضای مجازی نداریم و نتوانستیم حتی آسیب‌های این حوزه را رصد کنیم؛ احساس می‌کنم یک نگاه دو فضایی وجود دارد که گویا فضای مجازی به من مسئول حوزه ارشاد، ارتباطی ندارد. یا در حوزه‌های وزارت‌های مختلف هم همین‌طور. حال به تدریج حوزه‌ها می‌پذیرند که فضا مجازی یک حوزه جدا از اختیارات آن‌ها نیست. فضای مجازی امتداد فضای واقعی است و بسط و گسترش یافته آن است و همین فضای واقعی را آنچنان در خود ادغام می‌کند که با یک واقعیت افزوده مواجه می‌شویم.

روحانی: فیلترینگ از زمان پهلوی اول شروع شد!

1 بهمن 1397 - 11:42ق.ظ01
روز دوشنبه در نشست وزیر ، معاونان و مدیران ارشد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با گرامیداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اظهار داشت: ما فکر می‌کنیم یک اختیاراتی از آسمان داریم که می توانیم بر زمینیان هر فرمانی را صادر کنیم، چنین موردی وجود ندارد. وی با تاکید بر این که مبارزه با خواست عموم مردم، شرعی و قانونی نیست، افزود: فناوری‌های نوین منافع زیاد و خطرات محدودی دارد و ما نمی‌توانیم زندگی مردم را از تحولات فناوری و ارتباطی جدا کنیم. رییس دولت دوازدهم ارتباطات و فناوری اطلاعات را نماد تحول جوامع در حوزه تکنولوژی دانست و تصریح کرد: مقاومت در برابر فناوری ها و تحولات نوین، رویکردی قدیمی است. روحانی ادامه داد: شناخت درست و فرهنگ سازی، تنها راه مدیریت و پیشگیری از مشکلات فناوری است. وی همچنین به نقش فناوری در پیروزی انقلاب اسلامی اشاره کرد و یادآور شد: این فناوری ارتباط بود که توانست پیام انقلاب را خیلی راحت‌تر و سریع‌تر به مردم برساند.  باید از ابزارهای رسانه‌ای درست استفاده کنیم  به گزارش ایتنا از ایرنا، رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که یک عده از فضای مجازی گاهی افراطی و تفریطی استفاده می‌کنند، گفت: یک عده نیز فکر می‌کنند در این فضا باید هر کاری، هر شایعه و دروغی و تهمتی را برای منافع شخصی، گروهی و حزبی خود انجام بدهند.  روحانی به استفاده از لحن‌های نامناسب در فضای مجازی اشاره و خاطرنشان کرد: در برخی مقالات خوانده‌ام که « لحن ما ایرانی‌ها نسبت به یکدیگر در فضای مجازی نامناسب‌تر از کشورهای پیشرفته است»، اگر این مطلب صحیح باشد خیلی معنای بدی دارد، چرا باید ما با لحن بد با یکدیگر سخن بگوییم.  وی با تاکید بر مراعات تعهدات اخلاقی و اسلامی و انسانی در فضای ارتباطی یادآور شد: باید از ابزارها درست استفاده کنیم؛ این ابزار برای کسانی که تازه به این ابزار دست می یابند می تواند خطرناک باشد تا زمانی که به آنها عادت کنند.  رییس جمهوری ادامه داد: وقتی استفاده از این ابزار مانند تلویزیون برای افراد عادی شود، فقط برنامه‌های لازم و مورد علاقه را انتخاب و استفاده می‌کند.  در جهان شبکه‌ای، درخت ممنوعه نسازیم  روحانی همچنین با بیان این که افراط و تفریط برای استفاده ابزاری از فضای مجازی، آن را به تهدید تبدیل می کند، گفت: چرا تلفن همراه را از همان روز اول که دست افراد می دهند درخت ممنوعه و محدودیت و ممنوعیت ایجاد می‌کنند، جوان کنجکاو می‌شود که چه چیزی در این برنامه وجود دارد که نباید ببینیم؛ در جهان شبکه‌ای، درخت ممنوعه نسازیم، بلکه باید فرهنگ سازی کنیم.  وی تصریح کرد: در بعضی اقدامات ناموفق بودیم چرا که فکر می کردیم این ابزارهای ارتباطی تحت فرمان ما است که دستور بدهیم فیلتر شود، پس از فیلتر شدن با فیلتر شکن چه کار باید بکنیم؟ نتیجه این اقدامات چه شد؟ همه ضرر می کنیم، اول هم جوانان و نوجوانان بیش از همه از اثرات منفی فیلترینگ آسیب می بینند.  رییس جمهوری اظهارداشت: با یک تدبیر نادرست و اشتباه چهارچوب‌ها شکست و فکر کردیم اگر یک نفر روی یک کاغذی بنویسد، تحت هر عنوانی یا قوه ای دستور فیلترینگ را ابلاغ کند و مخابرات و دستگاه ها از ترس خود آن را اجرا کنند، همه چیز درست می شود؛ برای ما روشن شده است که راه حل، این نیست.  روحانی تصریح کرد: نه افراط گری در این فضا که بر ضد آبروی مردم استفاده می کنند و حرف‌های غیر واقعی می زنند و نه مسدود کردن آن، راه حل برای مدیریت فضای مجازی نیست.  وی تاکید کرد: نه مسدود کردن و نه رها کردن این فضا ما را به مقصد نمی رساند؛ باید سواد رسانه ای جامعه، نوجوانان و جوانان خود را باید افزایش دهیم.  رییس جمهوری افزود: در دوران ابتدایی باید به دانش آموزان آموزش دهیم که چگونه از ابزار رسانه و فضای مجازی استفاده شود، پدران و معلمان هم بدانند چگونه با فرزندان و دانش آموزان و با یکدیگر گفت و گو کنند.  روحانی ادامه داد: استفاده از تلفن همراه در ایران به اندازه کشورهای خارجی نیست؛ زیرا در ایران چون رسانه آزاد نداریم و فقط رسانه و رادیو تلویزیون دولتی داریم، همه چیز در فضای مجازی متراکم شده است.    فضای مجازی هم دچار تورم است  رییس جمهوری اضافه کرد : اگر ما 500 رسانه داشتیم تا این اندازه در فضای مجازی تورم ایجاد نمی شد؛ تورم که در جنس و مواد غذایی نیست، فضای مجازی هم دچار تورم است ؛ همه چیز را می خواهند در این فضا بگویند چون رسانه دیگری ندارد.  وی تاکید کرد: اگر جناح ها و جریان های کشور هر کدام یک رادیو و رسانه داشتند و نیمی از حرف‌های خود را به صورت رسمی و با شناسنامه در رسانه‌های خود می‌زدند؛ معلوم بود چه کسی چه چیر می گوید و طرفدار کدام جریان و حزب است.  وی بیان کرد: برخی اوقات معلوم نیست حرف‌هایی که در فضای مجازی عنوان می شود را چه کسی و از کجا می‌گوید؛ این مسایل باید اصلاح بشود.  رییس جمهوری به برخی از قوانین و مقررات در حوزه ارتباطات و رسانه اشاره کرد و افزود: انحصار در هیچ پدیده ای، چه در رسانه و چه در فناوری، مفید نخواهد بود و جواب نمی‌دهد.  وی تصریح کرد: اگر در تلفن همراه و مخابرات و اپراتورهای انحصار ایجاد شود و فقط یک اپراتور وجود باشد،حتما در آن فساد، گرفتاری و کیفیت پایین خدمات ایجاد می شود؛ باید بدون انحصار اپراتورهای مختلف به میدان بیایند و البته بر روی آنها نظارت شود و به آنها تاکید شود که حریم خصوصی را نیز مراعات کنند.  وزارت ارتباطات راه طولانی طی کرده است رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود به فعالیت وزارت ارتباطات تاکید کرد و گفت: از تغییر نام وزارتخانه ارتباطات و فناوری اطلاعات پیداست که یک راه طولانی را به دلیل تحولاتی که در تکنولوژی به وجودآمده، طی کرده است. روحانی با بیان این که این وزارتخانه ابتدا فقط در حوزه پست فعال بود، افزود: این کار در آن زمان موثر بود و به وسیله پیک و نامه رسان نامه یا محموله های کوچک جابجا می شد؛ البته آن هم ارتباطات بود منتها در یک صورت یک سنتی و ساده. وی به پیدایش تلگراف اشاره و خاطرنشان کرد: وسیله ای که با سیم و از طریق مورس بود و با مورس مختلف طرف مقابل کلمات مختلف را می گرفت و تبدیل به متن تلگراف می‌شد. رییس قوه مجریه همچنین گفت: پس از تلگراف تلفن به میدان آمد که تحول بسیار بزرگ را ایجاد کرد که انسان بتواند با افراد دیگر، با صوت و صدای خود و بدون تاخیر پیام را مستقیم منتقل کند که یک تحول بسیار بزرگ بود و در راستای ارتباطات مردم با مردم بود. وی اضافه کرد: در راستای ارتباطات حکومت ها با مردم رادیو به میدان آمد؛ یعنی وسیله‌ای که بتواند صوت را از طریق امواج منتقل کند تا مردم بتوانند آن را استماع کنند. رییس جمهوری ادامه داد: شاید در زمان پست، تلگراف و تلفن حکومت ها خیلی احساس دردسر نکردند اما وقتی رادیو به میان آمد احساس درد سر شروع شد به دلیل این که مردم می توانستند پیام های مختلف از کشورهای مختلف با تفکرات مختلف را بگیرند. روحانی تاکید کرد: ظاهرا اولین کسی که رادیو را در ایران ممنوع کرد و مجوز برای افراد خاص می‌داد پهلوی اول بود؛ پهلوی اول وقتی شنید که به وسیله رادیو ممکن است کشورهای دیگر صحبت‌هایی علیه وی بکنند رادیو را ممنوع کرد. وی با بیان این که اولین فیلترینگ از اینجا شروع شد، اضافه کرد: رادیو ممنوع می‌شود و به افراد خاصی برای داشتن رادیو مجوز می‌دهند و این روند ادامه پیدا کرد تا به تلویزیون، نوارهای ضبط صوت و انواع وسایل دیگر رسید که ما در انقلاب اسلامی هم از این ابزار استفاده کردیم.

بررسی و عیب یابی گوشی اندروید

1 بهمن 1397 - 11:11ق.ظ01
وقتی روند زندگی امروز را بررسی می‌کنیم، به راحتی و روشنی می‌بینیم که بسیاری از وسایلی که در اطراف ما قرار دارند پس از مدتی استفاده نیاز به تعمیرات و در واقع «نگهداشت» خواهند داشت و به همین دلیل لازم است که این مسئله مورد توجه قرار گیرد. موضوع نگهداشت به این خاطر مهم است که از طریق آنها می‌توان به اطلاعات و درک درستی از باتری و آمار مربوط به استفاده از گوشی و سیستم عامل اندروید رسید. در این مقاله ایتنا به چگونگی عیب یابی گوشی های اندرویدی می‌پردازیم. مزیت دیگر بررسی و عیب یابی گوشی آن است که می‌توان ساز و کار استفاده از گوشی را به شکلی تغییر داد که سیستم عامل به شکلی بهتر عمل کند. اگر شما هم از اندروید استفاده می‌کنید باید با یک سری مطالب آشنا شوید. یکی از این مطالب کد رمزی است که در را به ژرفای وجود گوشی شما باز می‌کند. اجرای یک تست عیب یابی گوشی خیلی ساده و راحت است.   به دنبال تست عیب یابی ساده باشید گوشی اندروید، مجموعه‌ای پیچیده، هوشمند و نوآورانه است که مجهز به ابزارها و گزینه‌های است که شاید حتی از وجود یا عدم وجود آنها هیچ خبری نداشته باشید و به همین خاطر انجام تست‌های عیب یابی گوشی برای اندروید شما با هدف داشتن تجربه کاربری بهینه به شدت حیاتی است. ممکن است انواع اپلیکیشن‌ها برای تست‌های عیب یابی گوشی وجود داشته باشد ولی شما باید به دنبال برنامه‌ای باشید که استفاده از آن آسان باشد. کار کلی این اپلیکیشن‌ها بررسی هزاران مسئله مرتبط با اندروید مانند سرعت، قابلیت اتصال، دوربین، سنسورها، پیکسل‌هی مرده و عمر باتری است. روش‌های بهتری برای تست عیب یابی اندروید هم وجود دارد که به تشخیص ویروس‌ها می‌پردازد.     کدرمز باز کردن منوی مخفی عیب‌یابی گوشی این کد ممکن است چیزی شبیه ماتریس باشد ولی در واقع یک منو عیب یابی گوشی رمزی است که در اندروید شما مخفی است. این منوی رمزی در سیستم عامل پنهان است و در بخش استاندارد منو گوشی هوشمند دیده نمی‌شود. اگر به دنبال پتانسیل کامل تست عیب یابی گوشی خود هستید، بخش تماس را باز کنید و این کد تکنسین رمزی را در آن وارد کنید: *#*#4636#*#* به محض اینکه آخرین ستاره را وارد کنید، اندروید به صورت کاملا خودکار حفره ماتریس را برای شما و در منو عیب یابی مخفی گوشی شما ارسال می‌کند. قابلیتهای منوی مخفی گوشی اندروید     به محض اینکه وارد فضاهای مخفی گوشی اندروید خود شوید، می‌وانید انواع و اقسام تست‌های عیب یابی گوشی خود را انجام دهید. با ورود به این فضاها می‌توانید اطلاعات گوشی خود را بررسی کنید و همچنین می‌توانید بفهمید که کدام اپلیکیشن‌ها قاتل شارژ باتری شما هستند. این تست‌های عیب یابی نوآورانه هستند و برای کاربران با دانش متوسط نسبت به اندروید بسیار جالب خواهند بود. در زیر به چند مورد از تست‌های عیب یابی گوشی اندروید که می‌توانید با کد تکنسین رمزی انجام می‌شود، اشاره شده است: آمار استفاده آمار استفاده، نگاهی کلی به نحوه استفاده از اپلیکیشن‌های اندروید است. این عیب یابی گوشی به شما نشان می‌دهد که هر چند وقت یک بار یک اپلیکیشن خاص را اجرا می‌کنید و چقدر از آن استفاده می‌کنید. ممکن است با اپلیکیشن‌هایی آشنا شوید که اصلا نمی‌دانستید از آنها استفاده می‌کنید.   تاریخچه باتری این منو مخفی اندروید می‌تواند یک بررسی کلی از تاریخچه باتری گوشی به شما بدهد. این عیب یابی گوشی در صورتی کامل‌ می‌شود که شما بخواهید عمر باری خود را بهینه سازی کنید. شما قادر خواهید بود که استفاده از CPU، شبکه‌ها، GPS، سنسورها و آنچه که منجر به افت سریع‌تر باتری شما می‌شود را ببینید.   اطلاعات گوشی اندروید   ممکن است تصور کنید که این اطلاعات برای گوشی شما اهمیت چندانی ندارد ولی باید بدانید که گوشی شما حاوی مقدار زیادی اطلاعات مفید است. عیب یابی گوشی برای دسترسی به اطلاعات اندروید به شما اجازه می‌دهد که با تمایل بیشتری این تست‌ها را انجام دهید و بل از آنکه گوشیتان دچار مشکل شود، زودتر متوجه شوید. کسب اطلاعات از گوشی یکی از مهم‌ترین نکاتی است که باید برای رسیدن به بهترین کارایی مد نظر قرار گیرد و درعصردیجیتال، داشتن گوشی که مشکل داشته باشد، روند کاری شما را مختل می‌‌کند و ممکن است حتی استرس بگیرید. گوشی اندروید خود را امروز بررسی کنید و اطمینان حاصل کنید که گوشی شما کارایی خوبی دارد و تجربه کاربری در بهترین حالت ممکن قرار دارد.  

ارسال پیامک از سایت را امتحان کنید

 

1
2
3
4
5
6
7
8
9
ارسال
0
پاک
ارسال پیامک بر اساس الگو
الگو 155
الگو 128
الگو 126
الگو 820
الگو 692
الگو 257
با وارد کردن شماره همراه خود در کادر بالا و زدن دکمه ارسال یک پیامک از خطوط خدماتی ما برایتان ارسال می شود؛ حتی اگر تبلیغات پیامکی را نیز بسته باشید. البته به خاطر حساسیت خط خدماتی احتمال دارد مدتی طول بکشد تا پیامک به دست شما برسد.
اگر می خواهید ارسال سریع پیامک بر اساس الگوی از پیش تعریف شده را نیز تست کنید از دکمه های الگوها استفاده کنید. الگوها توسط کاربران درخواست و به سیستم اضافه می گردد.

درباره رنگینه !رنگینه را به خاطر داشته باشید!

به سایت رنگینه خوش آمدید.

خدمات ما در حال حاضر شامل مشاوره، طراحی و راه اندازی سایت با سیستم مدیریت محتوای دروپال، سیستم فروشگاهی وردپرس ایجاد و ویرایش افزونه های سیستم های بر پایه php و ارائه پنل های پیام کوتاه می باشد.

همچنین این سایت را محلی برای ارائه آموزش ها و تجربیات خود در زمینه IT کرده ایم تا بازدیدکنندگان و طراحان سایت بتوانند از این آموزش ها و تجربیات استفاده کنند.

هدف ما طراحی و ارائه سایت های به روز، کارآمد و با استفاده از تکنولوژی های جدید می باشد. برای شروع یک سایت کارآمد می توانید با ما تماس بگیرید.

ما با استفاده از تکنولوژی های جدید css و jQuery سعی داریم آنچه را که مد نظر شما هست یا به نحو بهتر پیاده سازی کنیم. امیدواریم از بودن با ما رضایت خاطر داشته باشید.